niedziela, 25 września 2022 23:12
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na rozliczenie PIT został tydzień. Przekaż 1 proc. podatku pomorskim OPP

Do końca kwietnia musimy rozliczyć zeznanie podatkowe. Robiąc to, warto pamiętać o przekazaniu 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Ten gest nic nie kosztuje, a naprawdę pomaga potrzebującym. W 2020 r. mieszkańcy województwa pomorskiego przekazali regionalnym organizacjom ponad 58 mln zł.
  • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Na rozliczenie PIT został tydzień. Przekaż 1 proc. podatku pomorskim OPP

W 2020 r. jeden procent przekazało 917 tys. mieszkańców Pomorza.

1 procent dla Pomorza

Każdego roku coraz więcej podatników decyduje się na przekazanie 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

– Samorząd województwa pomorskiego od lat wspiera aktywność i odpowiedzialność obywatelską mieszkańców regionu. Zachęcamy do przekazania 1 proc. dla organizacji, które działają na rzecz Pomorza. Tym gestem wpieramy działalność na rzecz naszych wspólnot lokalnych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W 2020 roku, w zeznaniach podatkowych składanych za 2019 r. Pomorzanie przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 58 mln zł.

Dlaczego warto?

O tym, że wspieranie organizacji pozarządowych jest niezmiernie istotne, nie trzeba nikogo przekonywać. W wielu miejscach widać jak takie organizacje zmieniają krajobraz regionu, a ich działania podnoszą poziom życia mieszkańców. Organizacje finansowane są z różnych źródeł, grantów czy dotacji. Czy warto, aby mieszkańcy tez się do nich dokładali?

– Zdecydowanie tak. W ten sposób można wesprzeć wybraną organizację, na której nam najbardziej zależy. Wydaje się, że przekazujemy niewielką kwotę, ale jeśli popatrzymy na łączną sumę wpłat to często okazuje się ona całkiem spora. Taka nasza mała cegiełka ma wielkie znaczenie – dodaje Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województw Pomorskiego.

Warto pamiętać, że przekazanie jednego procenta jest bardzo łatwe i nie wymaga skomplikowanych wyliczeń.

To bardzo proste

W rocznym zeznaniu podatkowym PIT wystarczy wpisać numer KRS wybranej organizacji. Ich listę można znaleźć na stronach Ministerstwa Finansów. Wybierając organizację można również wskazać cel szczegółowy, na który pieniądze mają być przeznaczone. Warto też pamiętać, że korzystając z programów rozliczeniowych, nic sami nie musimy przeliczać, a kwotę program wyliczy za nas.

– Środki zebrane z 1 proc. nie zaspokoją wszystkich potrzeb organizacji z terenu naszego województwa. Dlatego ważne jest, aby każdy podatnik czy to z Trójmiasta czy z najmniejszej miejscowości wybrał na ten szlachetny cel fundacje z Pomorza. Nie bądźmy bierni i zróbmy to – zachęca Andrzej Kowalczys, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami samorządowymi.

W województwie pomorskim działa 625 organizacji pożytku publicznego. Ich listę znajdziemy na stronie Komitetu ds. Pożytku Publicznego.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama