Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:29
Reklama
Reklama
Reklama

Ptasia grypa! Zakaz handlu żywym ptactwem na targowiskach. Rozporządzenia wojewody wyznaczyły strefy bezpieczeństwa

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie, w związku z opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym Woj. Pomorskiego (Poz. 1480) Rozporządzenia Wojewody Pomorskiego z dnia 21 kwietnia 2021 r., zmieniającego Rozporządzenie Wojewody Pomorskiego z dnia 12 marca 2021 r. w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie woj. pomorskiego poinformował, iż na obszarze zagrożonym zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli – na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych.
Ptasia grypa! Zakaz handlu żywym ptactwem na targowiskach. Rozporządzenia wojewody wyznaczyły strefy bezpieczeństwa
Autor: pixabay

W związku z bardzo dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną związaną z grypą ptaków i zagrożeniem rozprzestrzeniania się choroby, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tczewie zwrócił się do prezydenta miasta Tczewa o natychmiastowe zakazanie, do odwołania, handlu żywym drobiem i ptactwem ozdobnym na terenie targowiska miejskiego zlokalizowanego przy ul. Targowej 1 oraz o aktywną pomoc w uniemożliwieniu prowadzenia tego typu obrotu na terenie miasta Tczewa w sposób niekontrolowany („na dziko”) - podał Urząd Miejski w Tczewie.

 

Przypomnijmy. Jak podało Radio Gdańsk 9 kwietnia, na początku kwietnia wędkarz znalazł martwego łabędzia na jeziorze w miejscowości Czatkowy. Po badaniach przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach okazało się, że ptak był zakażony wirusem H5N8. Był to ptak dorosły, w bardzo dobrej kondycji. Wygląd zwłaszcza piękne pióra wskazywały, że do śmierci ptaka musiało dojść w krótkim czasie.

 

Jak nas poinformował powiatowy lekarz weterynarii od 9 kwietnia, znalezienia martwego, zakażonego łabędzie nie stwierdzono żadnych innych przypadków zakażenia ptactwa czy to dzikiego, czy hodowlanego.

 

Zgodnie z wnioskiem skierowanym do wojewody pomorskiego przez powiatowego lekarza weterynarii, strefą zagrożenia ptasią grypą miałyby zostać objęte gminy Tczew i Subkowy oraz częściowo gmina Pelplin.

Wśród obszarów objętych ogniskami choroby wymieniono wśród powiatów woj. pomorskiego (w promieniu min. 3 km od ogniska choroby) (na podstawie informacji z rozporządzeń wojewody :

 

Powiat tczewski na północ od linii wyznaczonej drogą wojewódzką nr 229 i wzdłuż tej drogi począwszy od granicy administracyjnej z powiatem starogardzkim, poprzez biegnącą po stronie północnej obwodnicę miejscowości Pelplin, następnie przez Rudno wzdłuż drogi krajowej nr 91 w kierunku północnym, do skrzyżowania ponownie z drogą wojewódzką 229, w kierunku m. Wielki Garc, następnie Małe Walichnowy ilinii poziomej do koryta rzeki Wisły.

 

  • w Gminie Sztum: Kępina, Sztum, Grzępa,Wydry, Brzeziny, Ostrów, Lewark, Lipka, Zajezierze, Polanka.
  • W powiecie sztumskim w granicach administracyjnych, w gminie Sztum: Koniecwałd, Gościszewo, Węgry, Parpary, Uśnice, Piekło, Biała Góra, Kuliki, Sztumska Wieś, Parowy, Nowa Wieś, Nowiny, Postolin, Polaszki, Michorowo, Ramzy Małe, Ramzy Wielkie, Barlewice, Barlewiczki, SzpitalnaWieś, Czernin, Cygusy, Powibe, Pietrzwałd, Koślinka, Gronajny, Witki, Goraj, Węgry, Górki, ByczaGóra;
  • w gminie Mikołajki Pomorskie: Mirowice, Sadłuki, Kołoząb

  • w gminie Stary Targ: Kątki, Mleczewo, Klecewo, Kalwa, Jurkowice, Gintro, Łabuń, Grzymała, Czerwony Dwór, Dąbrówka Malborska, Dąbrówka Malborska Wybudowanie5.

  • w powiecie malborskim w granicach administracyjnych w gm. Malbork: Nowa Wieś Malborska, Lipowiec, Kraśniewo, Wielbark – w gm. Miłoradz : Pogorzała Wieś, Kłosowo6.

  • w powiecie kwidzyńskim w granicach administracyjnych: gm. Ryjewo: Jarzębina, Benowo, Benowo Wrzosy, Sołtyski, Rudniki, Mątowskie Pastwiska, Ryjewo, Barcice, Borowy Młyn, Pułkowice,Watkowice, Mątk.

 

Opr. (tomm)


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 26°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama