Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 06:35
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Zbiorowa psychoza udzielona

Istnieje rzeczywiście takie zjawisko jak psychoza udzielona. Według słownika encyklopedycznego psychiatrii określa się to jako paranoia inducta lub suggesta.
Zbiorowa psychoza udzielona

Może przybierać charakter psychozy zbiorowej i Mc Dougall w swych pracach podkreślał szczególną skłonność niezorganizowanego tłumu do podporządkowania się osobom o dużej przywódczej sile oddziaływania, niestety także osobom amoralnym, dla których motorem działania są wybuchy nienawiści, wściekłości, agresji wobec inaczej myślących - casus Marty Lempart.

Spoiwem młodych jest silne poczucie solidarności pokoleniowej, będące często w opozycji do starszego pokolenia. Z pełną świadomością wykorzystuje M. Lempart tą okoliczność, a także impulsywność osób młodych oraz częsty brak rozwagi, którą kierują się przeważnie osoby starsze. Racjonalne, krytyczne myślenie często niestety zastępują emocje, które w tym przypadku dominują.

Oczywiście na szczęście nie każdy młody człowiek ulega sugestiom takiego patologicznego przywódcy jak M. Lempart. Takich młodych chroni prawidłowo kształtująca się osobowość w oparciu o wartości wyższe i przykłady autentycznych autorytetów.

Drugim, nieco innym przypadkiem psychozy udzielonej pełnej paradoksów, opartej na urojeniach jest pewne niewielkie ugrupowanie polityczne reprezentujące biznes, a nie szarego człowieka.

Otóż idolem tego ugrupowania, na którym ono się wzoruje, jest osoba o wybitnie anarchistycznej osobowości. Mimo kolejnych porażek politycznych jest ona wciąż owładnięta idee fixe o swoje nadwartościowości. Przy wygórowanym Ego jest przeciw wszystkiemu i przeciw wszystkim, dla zasady, tak wobec aktualnie rządzącym, jak i wobecopozycji. Zasadą jest tu nieograniczona wolność jednostki bez odpowiedzialności. Dziwnym wydaje się, że jako osoba starsza i inteligentna nie pamięta o znanej maksymie: „Quidquis agis prudenter agas et respice finem” tzn. „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca”, to jest skutków swego działania.

Bo jak można ocenić kwestionowanie przepisów drogowych nakazujących używanie pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem? Jak ocenić ostentacyjne łamanie przepisów sanitarnych w okresie pandemii?

Nikt nie zaprzeczy, że człowiek jest istotą społeczną. Nie mogą temu zaprzeczyć i nie brać pod uwagę nawet osoby o egoistycznych, aspołecznych postawach.

Jest paradoksem, że osoba odpowiadająca się za wartościami chrześcijańskimi sytuuje się jednocześnie w gronie liberałów wyznających tzw. darwinizm społeczny - niech każdy sam sobie radzi, a jeżeli nie potrafi to sam sobie winien. Może jedynie liczyć na łaskawość osób trzecich. 

Biorąc pod uwagę wspomniane cechy osobowościowe mentora tego ugrupowania, a także brak liczących się sukcesów politycznych trudno pojąć, jak mógł on zauroczyć i „zainfekować” garstkę zwolenników, którzy dołączyli do najbardziej zajadłych przeciwników rządzącej prawicy.

 

Zbigniew Bulczak

rocznik 1934, działacz opozycji antykomunistycznej,

odznaczony przez Prezydenta RP

Krzyżem Wolności i Solidarności

emerytowany lekarz, mieszka w Gdańsku,


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama