Wtorek, 5 lipca 2022 15:23
Reklama
Reklama
Reklama

Chcesz być żołnierzem? Mobilne Zespoły Rekrutacyjne pomogą!

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej cały czas rekrutuje w swoje szeregi kolejnych ochotników, którzy marzą by zostać żołnierzami Wojska Polskiego i wziąć na swoje barki odpowiedzialność za losy Ojczyzny.
Chcesz być żołnierzem? Mobilne Zespoły Rekrutacyjne pomogą!

Każdy chętny, aby założyć mundur WOT może zgłosić się do odpowiedniej pod względem miejsca zamieszkania Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skorzystać z działającego od 1 lipca 2020 r. tzw. Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego. MZR asą odpowiedzią na wiele pytań i wątpliwości z którymi wiąże się podjęcie decyzji o rozpoczęciu służby wojskowej. Rekruterzy mają więc wspomóc proces naboru kandydatów do służby w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych.

 

Headhunterzy udzielają wszelkich informacji dotyczących powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz pomagają osobom zainteresowanym wypełnić wymagane dokumenty do służby. Mając na uwadze lokalny charakter terytorialnej służby wojskowej rekruterami w Mobilnych Zespołach Rekrutacyjnych są żołnierze OT, znający teren, ludzi, sytuację społeczną oraz kulturę rejonu z którego pochodzą i w którym będą wsparciem dla ochotników chcących wstąpić do WOT.

 

- Możliwości wstąpienia do 7 PBOT jest kilka. Można się samodzielnie zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień, można skorzystać z portalu www.zostanzolnierzem.pl, lub skorzystać z pomocy rekruterów odwiedzając stronę www.wojsko-polskie.pl/7bot/jak_wstapic/. Na pewno pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności i przy całym procesie rekrutacji – mówi st. szer. Katarzyna Jułga, żołnierz pomorskiej Brygady WOT oraz rekruter Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego.

 

- Aby aktywnie wyszukiwać kandydatów na przyszłych terytorialsów korzystamy ze znajomości osób z naszej brygady i kontaktów prywatnych. Szukamy osób, które już wiedzą, że chciałyby dołączyć do WOT, ale nie wiedzą od czego zacząć. Wówczas pomagamy im przejść proces rekrutacji. Są też osoby, które poszukują odpowiedzi na różnych forach lub grupach dyskusyjnych w internecie. Odpowiadamy im na zadane pytania, jeżeli dalej mają wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z nami. W czasie takiego spotkania ochotnikowi przydzielony zostaje opiekun, który stara się rozwiać wszelkie wątpliwości, pomaga mu w poprawnym wypełnieniu dokumentacji i wspiera go dalej – aż do momentu formalnego wcielenia do wojska – uzupełnia.

 

Chorąży Jarosław Ulejczyk, który razem ze st. szer. Jułgą tworzy zgrany zespół rekruterów 7 PBOT podkreśla, że ochotnicy, którzy chcą wstąpić w szeregi pomorskiej brygady są zdeterminowani, aby podjąć to wyzwanie, ale również mają wiele pytań dotyczących kwestii formalnych a także samego praktycznego aspektu pełnienia służby.

 

- Częstym pytaniem jest to, czy szkolenie podstawowe odbywa się wyłącznie ciągiem przez szesnaście dni (tak, wyjątkiem jest szkolenie realizowane podczas ferii zimowych kiedy dwa pierwsze dni szkolenia są przeprowadzane w weekend poprzedzający), a także co ze sobą zabrać. Niektóre mogą się wydawać oczywiste dla żołnierzy, ale takimi nie są dla ochotników. Na przykład często pada pytanie, czy kandydat będzie musiał za coś zapłacić (nie), czy cały sprzęt i umundurowanie otrzyma od wojska (tak). Jest to zrozumiałe, bo ktoś kto nigdy nie był w wojsku zderza się z nową dla niego rzeczywistością. Szczególnie ma to miejsce w przypadku kandydatów na podstawowe szkolenie szesnastodniowe. Zupełnie inne pytania zadają byli żołnierze, którzy rozpoczynają szkolenie ośmiodniowe. W tym przypadku najczęściej padają pytania o zakres tematyczny szkolenia czy możliwości połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą w wojsku – tłumaczy chor. Ulejczyk.

 

- Staramy się wspierać ochotników również w trakcie szkolenia. Pamiętam, jaki to był dla nas stres. Dlatego cały czas odbieramy od nich telefony, maile, odpisujemy na SMS-y. Jeżeli mamy możliwość, to nawet jedziemy wspierać naszych kandydatów podczas przysięgi. Wiemy, że ze względu na pandemię rodziny nie mogą uczestniczyć w tej uroczystości, dlatego my dodajemy im otuchy. Możemy oficjalnie pogratulować i świętować wspólny sukces. Nasz i naszych ochotników. – dodaje st. szer. Jułga.

 

Wszyscy zainteresowani wstąpieniem w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio chcący skorzystać z doświadczenia, rad i pomocy Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego mogą kontaktować się z rekruterami 7 PBOT st. szer. Katarzyną Jułgą tel. 723-662-955/509-689-291 oraz chor. Jarosławem Ulejczykiem tel. 608-675-465.

 

Maciej Szalbierz

Fot. 7 PBOT


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama