Niedziela, 3 lipca 2022 11:30
Reklama
Reklama

Pożegnanie starosty Sylwii Celmer i powołanie nowego starosty – Leszka Sarnowskiego

Podczas sesji Rady Powiatu Sztumskiego 31 maja, większością głosów odwołano z funkcji starosty Sylwię Celmer i w jej miejsce powołano Leszka Sarnowskiego. Starosta Sylwia Celmer pełniła urząd w latach 2018 – 2021. Została wybrana jako starosta spoza rady.
Pożegnanie starosty Sylwii Celmer i powołanie nowego starosty – Leszka Sarnowskiego
Autor: Faceook/L.Sarnowski

W głosowaniu za odwołaniem starosty s. Celmer uczestniczyło 17 radnych, 17 kart. Odwołanie prawomocne było przy 11 głosach.

Za odwołaniem starosty było 11 radnych za, przeciw – 5 i oddano 1 głos nieważny.

Nowy starosta sztumski - Leszek Sarnowski na swoim profilu Facebook'owym podziękował 13 radnym za wybór oraz 4 radnym, którzy głosowali przeciw. Zaprosił też wszystkich chętnych do współpracy.

 

 

Nowy starosta opublikował też następujący wpis na FB:

„(...) No i tak się składa, że skoro mnie to dotyczy osobiście, zatem chciałbym wszystkim 13 radnym podziękować za wybór, a tych 4, którzy głosowali przeciw, zaprosić do współpracy dla dobra powiatu. Dziękuję wszystkim którzy wiedzieli o planowanej zmianie i trzymali kciuki i wszystkim, którzy dziś ślą życzenia. Wielkie dzięki, bo duży to dla mnie zaszczyt i zobowiązanie. Odchodzącej Pani staroście, skromnym bukietem kwiatów pogratulowałem, że 2,5 roku broniła się przed naszymi działaniami, by Ją odwołać.

Wicestarostą został Kazimierz Szewczun, a członkami Zarządu Powiatu Sylwia Kubik, Ludwik Butkiewicz i Zbigniew Zwolenkiewicz. Wybrano też nowych przewodniczących komisji. Przewodniczącym komisji edukacji został Dariusz Browarczyk, komisji budżetu – Wojciech Cymerys, komisji do spraw społecznych – Ryszard Mazerski.

A wszystkich Państwa, mieszkańców naszego pięknego powiatu sztumskiego, zapraszam do współpracy. Starostwo jest otwarte dla Was wszystkich.”

 

Przypomnijmy, że 4 marca 2019 r. chciano już odwołać Sylwię Celmer, jednak najwyraźniej nie cała rada była do tego przekonana. Na ostatniej sesji przewodnicząca Rady Powiatu Dobrosława Frączek odczytała oświadczenie przy wniosku o odwołanie, pod którym podpisało się 12 radnych. Przewodnicząca odczytała też apel pracowników Starostwa Powiatowego w Sztumie. Jest do odsłuchania w retransmisji sesji, do której podajemy link pod tekstem.

 

- Był to dla mnie zaszczyt pełnić funkcję starosty przez 2,5 roku – mówiła na sesji przed głosowaniem Sylwia Celmer, starosta sztumski.- Był to dla mnie zaszczyt pełnić funkcję starosty przez blisko 2,5 roku. Nauczyłam się wiele i zyskałam doświadczenie jako samorządowiec. Ten układ polityczny nadal będzie ważył nad losem mieszkańców naszego powiatu. Prosiłabym nie artykułować w ten sposób. Jako starosta nie zgadzam się z Państwa uzasadnieniem, bo wraz z pracownikami przez te 2,5 roku to byłą bardzo ciężka praca nie tylko dla mnie, ale i dal moich pracowników. Nie zamykałam nigdy drzwi przed mieszkańcami, radnymi ani pracownikami. Bardzo proszę nie argumentować w ten sposób. Nie zgadzam się z nim. Blisko 9,5 mln droga Żuławka – Dzierzgoń. Tak potrzebną. Była to decyzja premiera. To efekt pracy mojej i urzędników. Przez te 2,5 roku z dużymi owocami i sukcesami. udało się pozyskać 50 mln z zł na różnego rodzaju inwestycje (...). Nie jest to na pewno stracone 2,5 roku. Można napisać wiele słów na kartce, ale czy są one zgodne z rzeczywistością?

 

- Mam nadzieję, że nadal te zaplanowane przez nas inwestycję będą realizowane – uzupełniła. - Pozyskaliśmy w tym czasie wielu nowych pracowników. Jak w każdym urzędzie następowała rotacja. Należy też pamiętać, że wynagrodzenia w samorządzie nie są zbyt atrakcyjne dla młodych ludzi. Bez względu na wynik tego głosowania wyjdę z tej sali z podniesioną głową i będą mogła spojrzeć w oczy mieszkańcom, którzy nas wybrali (...). Dziękuję za merytoryczną krytykę, ale tą uzasadnioną.

 

Ustępująca starosta życzyła nowemu u staroście Leszkowi Sarnowskiego, by wszystkie plany udało się zrealizować dla dobra mieszkańców. Podziękowała też wszystkim pracownikom urzędu i jednostek samorządu.

 

Dotychczasowi starostowie powiatu sztumskiego

2002: Ryszard Zdziebłowski (SLD)

2002–2006: Zbigniew Zwolenkiewicz (SLD)

2006–2010: Piotr Stec (Samorządne Powiśle)

2010–2018: Wojciech Cymerys (PSL)

2018–2021: Sylwia Celmer (PiS)

od 2021: Leszek Sarnowski (PO)

 

(tomm)

Fot. Facebook

LINK DO SESJI POWIATU SZTUMSKIEGO:

https://youtu.be/4MDld1OOXeY

 Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama