Środa, 10 sierpnia 2022 04:28
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa IPN „Poznański Czerwiec 1956” w Gdańsku

W 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca '56 zapraszamy na prezentację (pierwszą w Gdańsku) wystawy IPN pt. „Poznański Czerwiec 1956”. Wydarzenie odbędzie się na pl. Solidarności w Gdańsku, nieopodal pomnika Poległych Stoczniowców, w dniu 28 czerwca br. (poniedziałek) o godz. 12.00.
Wystawa IPN „Poznański Czerwiec 1956” w Gdańsku

W czwartek 28 czerwca 1956 roku o godz. 6.30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji.

 

Warto skorzystać z propozycji gdańskiego oddziału IPN, gdyż o prezentacji opowie uznany historyk - dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Naukowych IPN w Gdańsku.

 

Wystawa Poznański Czerwiec 1956 jest elementem projektu „Wystawy elementarne IPN”. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. W przystępny sposób przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z buntem poznańskich robotników z 28 czerwca 1956 r. Zaprezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Miasta Poznania – Muzeum Narodowe w Poznaniu, portalu: cyryl.poznan.pl. oraz ze zbiorów Jana Kołodziejskiego. Wystawa dostępna jest w wersji plenerowej, można ją również oglądać on-line na stronie internetowej IPN.

 

Więcej informacji o obchodach 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca w IPN dostępnych jest tutaj.

 

Uczestników wydarzenia prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych.

 

Opr. (tomm)/IPN O. GdańskOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama