Poniedziałek, 4 lipca 2022 14:55
Reklama
Reklama
Reklama

[WIDEO] Muzyczne i poetyckie jubileusze 2021 w "Ogrodach Sztuk”. Taniec, muzyka na żywo i tango argentyńskie

W ub. piątek, 25 czerwca Tczewskie Towarzystwo Kulturalne "Brama" zaprosiło widzów na spotkanie z poetami, pisarzami i słynnym kompozytorem, autorem muzyki tangowej Astorem Piazzolla. "Muzyczne i poetyckie jubileusze 2021 w "Ogrodach Sztuk" w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie były propozycją kulturalną przygotowaną przez członków i sympatyków Tczewskiego Towarzystwa Kulturalnego „Brama”. Opracowali oni interesujące prezentacje o poetach, pisarzach i kompozytorze, których okrągłe rocznice urodzin właśnie obchodzimy.
[WIDEO] Muzyczne i poetyckie jubileusze 2021 w "Ogrodach Sztuk”. Taniec, muzyka na żywo i tango argentyńskie
Autor: tczewska.pl

Nie było to jednak tylko „suche” odczytanie notek biograficznych, bo członkowie „Bramy” recytowali też wiersze i przytaczali fragmenty prozy pisarzy. Wszystko to okraszone było muzyką na żywo w wykonaniu Bartosza Paprota (gitara) oraz Pawała Zagańczyka (akordeon) - absolwentów Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz tańcem tango argentyńskim, na cześć kompozytora Astora Piazzolla (100 rocznica urodzin) w wykonaniu Aleksandry i Zbigniewa Mocny Wystąpił także zespół dziecięcy „Dance Group Brama”, która powstała dzięki Władysławie Szulai, dyplomowanej artystki z Ukrainy, która ukończyła tam studia w dziedzinie baletu i tańca. Zorganizowała ona w Tczewie grupę taneczną dzieci z Ukrainy w wieku 7 -12 lat.

Włada wykonała jeden taniec z siostrą Adrianą oraz zatańczyła ze wspomnianym wyżej zespołem dziecięcym.

 

- Ustalając program działania „Bramy” na 2021r. Zastanawialiśmy się jakie jubileusze można wykorzystać i szczerze mówiąc, jeszcze w ub. r. stwierdziliśmy ze zdziwieniem, że mnóstwo jest 100-nych lub 200-nych rocznic urodzin wybitnych postaci kultury – podsumowuje Ludwik Kiedrowski, prezes TTK „Brama”. - Nic dziwnego taki był bogaty 1921 r. w artystyczne dusze. Być może był to taki powojenny wybuch kultury. Wybraliśmy te postacie ponieważ uznaliśmy, że ważne jest przypomnienie i podkreślenie ich dorobku artystycznego. Przez pandemię wiele ważnych rzeczy w dziedzinie kultury gdzieś nam umyka, a szkoda. Podkreślam, że to wydarzenie zorganizowaliśmy własnymi siłami stowarzyszenia, a muzykę na żywo – kompozycję Astora Piazzolli wykonali doktorzy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Finalnym podsumowaniem całości był konkurs wiedzy na temat zaprezentowanych treści.

 

Rocznice urodzin „wielkich”

100 - Astor Piazzolla, kompozytor

100 - Stanisław Lem, pisarz, futurysta

100 – Tadeusz Różewicz, pisarz, poeta, dramaturg

100 – Krzysztof Kamil Baczyński, poeta

200 – Cyprian Kamil Norwid, poeta, wieszczOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama