Środa, 10 sierpnia 2022 03:54
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Już niedługo Jarmark Dominikański. Jakie atrakcje w tym roku?

Przez trzy wakacyjne tygodnie śródmieściem Gdańska ponownie zawładną kupcy, rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy. Podczas tegorocznego Jarmarku św. Dominika rozstawionych zostanie 650 stoisk handlowych. Pojawi się także Uliczka pomorska, na której będzie można m.in. spróbować regionalnych przysmaków.
  • Źródło: mat. pras. UMWP / M.Szumny
Już niedługo Jarmark Dominikański. Jakie atrakcje w tym roku?

Ceremonię otwarcia 761. Jarmarku św. Dominika zaplanowano na sobotę, 24 lipca 2021 r. w formie hybrydowej. Uroczyste przekazanie kupcom kluczy do bram miasta przez prezydent Gdańska odbędzie się online, natomiast o godz. 12.00 ulicami miasta ruszy barwna parada.

– Bardzo się cieszę, że mimo trwającej epidemii COVID-19, podtrzymujemy tradycję organizowania Jarmarku św. Dominika. Jest to bardzo ważny sygnał płynący z miasta, które zawsze stało handlem. Chcemy wesprzeć przedsiębiorców, ale także przyciągać turystów do naszego miasta, bo marka Jarmarku św. Dominika jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce – mówi prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Tegoroczny Jarmark św. Dominika będzie się opierał na kameralnych wydarzeniach.

– Musimy pamiętać o koronawirusie. Stąd, podobnie jak w ubiegłym roku, bardzo duża dbałość o higienę, stosowanie zasad bezpieczeństwa oraz rozproszenie poszczególnych stoisk. Jarmark w tym roku zajmie rekordową przestrzeń 45 tys. mkw – zaznacza Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

Co w programie?

Wraz z rozpoczęciem Jarmarkiem św. Dominika głównym bohaterem będzie bursztyn, a to wszystko w związku z otwarciem w Wielkim Młynie nowej siedziby Muzeum Bursztynu. Ponadto w niedzielę, 25 lipca na Długim Targu przy Zielonej Bramie, odbędzie się XXVI Święto Chleba. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą konsultacje dietetyków i ekspertów, zabawy oraz koncerty.

Wydarzeniem towarzyszącym jarmarkowi będzie także XXIII Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego usłyszymy utwory w wykonaniu carillonistek i carillonistów z całego świata. Piątkowe koncerty kończyć się będą pokazem Fontanny Heweliusza do muzyki granej na żywo. Wszystkie koncerty transmitowane będą na żywo w internecie.

armarkowe przystanki

Przystanek skwer Świętopełka przewidziano jako miejsce dla rodzin. Dla najmłodszych przewidziano spektakle i zabawy teatralne, a dla starszych letni chillout z muzyką graną przez DJ-ów oraz koncerty pod gwiazdami z muzyką operową i musicalową.

Na Targu Rybnym na najmłodszych czekać będą warsztaty kreatywne i plastyczne oraz możliwość spotkania z maskotką jarmarku, czyli kogutem dominikańskim. Zostanie tam również zorganizowana wystawa plenerowa „Kajko i Kokosz na Dominiku” poświęcona kultowym polskiemu komiksom autorstwa Janusza Christy.

Z kolei wyspa Ołowianka to przystanek pod żaglami, gdzie m.in. zabrzmią szanty podczas kolejnej edycji Baltic Sail. Tutaj odbywać się będą pokazy plenerowego kina pod hasłem „Różne smaki kina – nie tylko kino kulinarne”, w ramach którego zobaczymy filmy francuskie, hiszpańskie i włoskie.

Do tych przystanków dołączą też zupełnie nowe lokalizacje: skwer Heweliusza oraz ulica Łąkowa.

 

 

Uliczka pomorska

W organizację Jarmarku św. Dominika kolejny już raz włączył się także samorząd województwa pomorskiego.

– Nasze szczególne nadmorskie położenie zawsze generowało i generuje do dzisiaj rozwój gospodarczy, przede wszystkim poprzez związki handlowe, więc nie wyobrażam sobie, abyśmy nie byli obecni na kolejnej już edycji Jarmarku św. Dominika – podkreśla wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna.

W obrębie ulicy Szerokiej utworzona więc zostanie specjalna strefa regionalna, nazwaną Uliczką pomorską. W pierwszy weekend jarmarku odbędzie się tam tegoroczna edycja Pomorskich Smaków, a odwiedzającym polecane będą dwa lokalne produkty: oleje i miody, wytwarzane przez pomorskich rolników i pszczelarzy. Obok regionalnych wytwórców swoją ofertę zaprezentują pomorskie muzea: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Przez kolejne tygodnie Jarmarku św. Dominika na uliczce promowane będą: potrawy pochodzące od lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów zrzeszonych w Pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, pomorska kultura ludowa, dzieła regionalnych twórców oraz projekty artystyczne realizowane w ramach Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Ceramika malborska na jednym ze stoisk ubiegłorocznego Jarmarku św. Dominika. Mat. prasowy UMWP

Na Uliczce pomorskiej znajdą się również stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne. Wśród wystawców pojawią się fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne z Trójmiasta, Słupska, Rumi czy Sztumu. Ich udział w jarmarku związany jest z projektem samorządu województwa, który realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dodatkowo, będzie tam można wziąć udział w Pomorskiej przygodzie, czyli interaktywnych grach rodzinnych promujących turystyczne walory naszego regionu, takich jak np. plażowa piaskownica, regaty miniaturowych statków, rycerskie turnieje i skarby gotyckich zamków czy świat kaszubskich bajek.

*  *  *

Historia Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie 100-dniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 r. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Dziś Jarmark św. Dominika jest największą imprezą handlowo-kulturalną w Polsce, która przyciąga do Gdańska turystów z kraju i zagranicy.

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama