środa, 28 września 2022 23:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Człuchowie

- Tu, w centralnym miejscu Cmentarza Komunalnego w Człuchowie stworzyliście Państwo miejsce pamięci. Niech ono takim na zawsze zostanie. Serdecznie, z głębi serca za to dziękuję – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, odsłaniając pomnik poświęcony Parze Prezydenckiej i pozostałym ofiarom tragedii w Smoleńsku.
  • Źródło: PUW Gdańsk
Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Człuchowie
Autor: Marcin Tymiński/PUW w Gdańsku

Uroczystości, z asystą wojskową, rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Człuchowie. Obok wojewody uczestniczyli w niej m.in. przedstawicie sejmiku województwa pomorskiego,  władz powiatowych i gminnych, wojska, policji, straży pożarnej, lasów państwowych. Obelisk poświęcił ks. Robert Mayer. Inicjatorem powstania pomnika i głównym organizatorem był Stanisław Jurek.

W katastrofie  z 10 kwietnia 2010 roku  zginęło 96 osób: Prezydent Rzeczypospolitej profesor Lech Kaczyński, Pierwsza Dama – Maria Mackiewicz-Kaczyńska, Prezydent  RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, senatorowie, przedstawiciele wojska, służb, załoga samolotu i inni goście zmierzający na uroczystości w Katyniu.

Smoleńska ziemia znowu pochłonęła polską krew – podkreślił w przemówieniu wojewoda Dariusz Drelich, przywołując historię jednego z najbardziej tragicznych dni w polskiej historii.

 

 

Foto: PUW Gdańsk / Marcin TymińskiOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama