czwartek, 29 września 2022 01:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

W wielu miejscowościach na Pomorzu trwa sezon rozkwitu Barszczu Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina (sprowadzona za czasów PRL-u) , dlatego uważajmy podczas spacerów lub zabaw na świeżym powietrzu.
  • Źródło: Tczewska.pl
Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, mającą szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi. Niegdyś sprowadzony jako roślina pastewna, teraz co roku budzi strach osób mających ją blisko siebie.

Powoduje trudno gojące się rany
- Kontakt z rośliną może wywoływać m.in. zapalenie skóry, niegojące się rany oraz zapalenie spojówek. W związku z powyższym zwracam się z prośbą do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi Maciej Czarnecki, włodarz gminy Gniew, na którego terenie w ostatnich latach zauważono niebezpieczną roślinę.
W okresie kwitnienia i owocowania przy wysokiej temperaturze poparzenia skóry powodują wydzielane substancje lotne. Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną pod wpływem promieni słonecznych. Poparzenia skóry mogą wystąpić nie tylko przez bezpośredni kontakt z Barszczem Sosnowskiego, ale również poprzez przebywanie w jego pobliżu.
Jeżeli dojdzie do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę letnią wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeżeli występują silne dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną pod wpływem promieni słonecznych

Widziałeś barszcz, zgłoś to odpowiednim służbom.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama