Sobota, 2 lipca 2022 01:01
Reklama
Reklama

Niezwykłe przeżycia z muzyką klasyczną, przy dźwiękach trąbki i fortepianu w tczewskiej Farze

Organista tczewskiej Far Mateusz Kotwica zaprasza do udziału w kolejnych wydarzeniach koncertowych w ramach Sambor Festiwal Tczew. W minionym tygodniu (5 września) mogliśmy wysłuchać koncertu MARCINA KOWALKOWSKIEGO & FILIPA GRZELACHOWSKIEGO.
Niezwykłe przeżycia z muzyką klasyczną, przy dźwiękach trąbki i fortepianu w tczewskiej Farze
Autor: Filip Maniuk

Pierwszy koncert był zderzeniem muzyki klasycznej oraz filmowej, gdzie kunszt wirtuozerii mieszał się z czarującą, liryczną melodią, a głosowi trąbki towarzyszył fortepian. Na koncercie inauguracyjnym w niedzielę 5 września wystąpili wspaniali artyści, którzy są mocno zaangażowani w edukację muzyczną i kulturę Tczewa.

Cykl koncertów jest też formą wsparcia konserwacji organów farnych.

 

Na stronie Sambor Festiwal Tczewa Mateusz Kotwica zachęca do udziału w opisywanych wydarzeniach:

 

(...) W roku 2021 chciałbym razem z Państwem stawić czoła nowej rzeczywistości i rozpocząć nową tradycję. Sprawić, aby nasze serca, głodne kultury, sztuki, muzyki, głodne drugiego człowieka, zapłonęły. Już dzisiaj mam przyjemność zaprosić Państwa na Sambor Festival Tczew, który odbędzie się we wrześniu, w jednym z najstarszych kościołów Pomorza, kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Neogotycka Świątynia, pochodząca z XIII wieku, pełna bogactwa kulturowego i historycznego, będzie przestrzenią, w której wybrzmi muzyka różnych epok. Od muzyki dawnej, poprzez klasycyzm, do muzyki współczesnej. Koncerty wchodzące w skład cyklu Sambor Festival Tczew, prezentować będą różne aparaty wykonawcze, zarówno wokalne jak i instrumentalne. Będzie to możliwość, aby każdego niedzielnego wieczoru września zatrzymać się, przysiąść na chwilę w kościelnej ławie i doświadczyć transcendentalnego wymiaru kultury i sztuki.

 

Kościoły, choć głównym ich przeznaczenie jest kult religijny, były również zawsze ośrodkami kultury, która szła w parze z religią. Często także były kojarzone z muzyką organową, którą w tym roku, ze względu na kondycję instrumentu, ograniczymy do minimum. Wierzę jednak, że rozpoczynająca się tradycja, która będzie kontynuowana w przyszłych latach, pozwoli zwrócić uwagę i nagłośnić problem, jakim jest niesprawność instrumentu tczewskiej fary. Obecnie przygotowywany jest plan działania oraz koncepcja, według których będziemy starali się przywrócić świetność instrumentu. Wierzę jednak, że niebawem przyjdzie czas, kiedy muzyka organowa powróci w mury Świątyni Starego Miasta i będzie odgrywała istotną rolę w programie przyszłych edycji Sambor Festival Tczew. (...)”.

 

(tomm)

 Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama