Środa, 10 sierpnia 2022 04:17
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Prace przy rewitalizacji pomnika przedwojennego wojewody Stefana Łaszewskiego

Trwają prace renowacyjne przy pomniku nagrobnym pierwszego wojewody pomorskiego w odrodzonej po latach niewoli Polsce - Stefana Łaszewskiego, który dobrze przysłużył się Ojczyźnie. Napisy z jego pelplińskiego grobowca zdjęli i zniszczyli Niemcy jesienią 1939 r.
Prace przy rewitalizacji pomnika przedwojennego wojewody Stefana Łaszewskiego
Autor: Nadesłane do redakcji

Dosłownie kilka dni temu w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy odnaleziona została przez Bogdan Wiśniewskiego dokumentacja tego grobowca z 1926 r. Znamy więc pierwotny napis, który wróci na swoje miejsce. Osoby angażujące się w prace rewitalizacyjne zwracają się z apelem o pomoc w poszukiwaniach zdjęć pomnika nagrobnego z czasów przedwojennych i wojennych oraz wszelkich informacji na jego temat.

Osoby, które mają jakiekolwiek cenne informacje na ten temat proszone są o kontakt z Bogdanem Badziongiem z Urzędu Miasta i Gminy w Pelplinie e-mail [email protected] lub Bogdanem Wiśniewskim: e-mail [email protected]

Tablica, obecnie znajdująca się na pomniku, została ufundowana w połowie lat 80-tych przez absolwentów Collegium Marianum, którego uczniem był Stefan Łaszewski.

 

Opr. (red.)/Bogdan WiśniewskiOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama