Środa, 10 sierpnia 2022 03:43
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

W parku miejskim przy Pomniku Ofiar Stalinizmu oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji 17 września 1939 r.

17 września 1939 r. miała miejsc agresja Związku Radzieckiego na Polskę, w wyniku której pod „sowieckim butem” znalazło się 13 mln Polaków z Kresów. Wynikiem zaboru ziem wschodnich II RP był mord katyński oraz początek jednej z czterech wielkich deportacji dziesiątek tysięcy Polaków wgłąb ZSRR. Dziś o godz. 11.00 delegacje organizacji z terenu powiatu tczewskiego, w tym delegacja lokalnego PiS, oddała pamięć wszystkim ofiarom sowieckiego totalitaryzmu przy Pomniku Ofiar stalinizmu w parku miejskim przy Zespole Szkół Technicznych w Tczewie.
W parku miejskim przy Pomniku Ofiar Stalinizmu oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji 17 września 1939 r.
Autor: Marika Wohlert

Symboliczne wiązanki kwiatów złożono Ofiarom Terroru Stalinowskiego, Patriotom Polskim, którzy za Ojczyznę złożyli ofiarę życia w latach 1922 – 1956.

Zajęcie w1939 r. blisko połowy terytorium II RP przez współpracujący z III Rzeszą ZSRR, w wyniku paktu Ribbentrop – Mołotow, spowodował zastosowanie wobec wszystkich zamieszkujących te obszary narodów zasady zbiorowej odpowiedzialności. Pierwszych obywateli polskich, blisko 55 000 uchodźców z centralnej i zachodniej Polski, wysiedlono już w październiku 1939 r.

Deportacja miała miejsce też 10 lutego, kolejne 13–14 kwietnia oraz na przełomie maja-lipca 1940 roku. Ostatnia odbyła się w maju i czerwcu 1941, tuż przed atakiem III Rzeszy na ZSRR.

 

Na wschodzie w lasach katyńskich i innych miejscach ZSRR zamordowano ponad 22 tys. polskich jeńców wziętych do niewoli w 17 września 1939 r.: oficerów, policjantów, prawników i innych przedstawicieli polskie inteligencji. „Zbrodnia katyńska” miała miejsce w 1940 r.

 

Uroczystości poświęcone upamiętnieniu odbędą się także wieczorem podczas mszy świętej w tczewskiej Farze oraz w Fabryce Sztuk. Program podaliśmy na tczewska.pl w osobnej informacji.

 

(tomm)/Marika WohlertOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama