Czwartek, 7 lipca 2022 09:58
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa pamięci ks. Józefa Waląga w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

W Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych 19 października (we wtorek) IPN Gdańsk zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy biograficznej „Ks. Józef Waląg. Uniżać się nie będę…” autorstwa dr. Jana Hlebowicza.
Wystawa pamięci ks. Józefa Waląga w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Autor: IPN Gdańsk

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w dwóch miejscach:

W Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku o godz. 10.00 wystawę otworzą prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

O godz. 12.00 ekspozycja zostanie zaprezentowana w Pruszczu Gd. - miejscu wieloletniej pracy duszpasterskiej ks. Józefa Waląga. Wernisaż z udziałem władz miasta, dyrektora IPN Gdańsk prof. Mirosława Golona, naczelnika OBEN IPN Krzysztofa Drażby oraz autora wystawy dr. Jana Hlebowicza odbędzie się na placu przed Domem Wiedemanna.

 

– Jedną z podstawowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest przywracanie pamięci o postaciach, które nie funkcjonują w powszechnej świadomości historycznej i społecznej Polaków, w tym mieszkańców Pomorza Gdańskiego. Jedną z takich osób jest ks. Józef Waląg, którego życiorys łączy ze sobą północ z południem Polski – podkreśla prof. Mirosław Golon.

 

– Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole. Przez dekady współtworzył życie religijne i społeczne w Pruszczu Gdańskim. Długie lata parafianie nie znali szczegółów z konspiracyjnej przeszłości swojego proboszcza – mówi dr Jan Hlebowicz.

 

– Bohater wystawy jest przedstawicielem pokolenia doświadczonego wojną, niemieckim terrorem, zbrodniami ukraińskich nacjonalistów, obławami NKWD, komunistycznymi kazamatami; pokolenia ludzi stawianych w obliczu trudnych wyborów, których konsekwencje ponosili często przez całe życie – zaznacza Krzysztof Drażba, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.

 

Program można pobrać TUTAJ

 

Informacja o wydarzeniu zamieszczona jest na naszej stronie internetowej. Wkrótce po wernisażu wystawy nastąpi jest prezentacja w formie elektronicznej na stronie internetowej IPN.

 

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej

IPN Oddział w Gdańsku

 

 

 

 

 

 

 

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama