Piątek, 12 sierpnia 2022 08:48
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt muzyczny „Nowe serce” zabrzmiał w pelplińskiej katedrze

Niedawno w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyła się premiera „Nowego Serca”, projektu muzycznego, nawiązującego do najważniejszych prawd kerygmatu. Utwory muzyczne zostały skomponowane przez zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” z Pelplina, który obchodził 10-lecie swojego istnienia. Słowno-muzyczna uczta duchowa wprowadziła wszystkich przybyłych gości do głębokich refleksji nad swoim życiem.
Projekt muzyczny „Nowe serce” zabrzmiał w pelplińskiej katedrze
Autor: Fot. Krzysztof Mania, UG Pelplin

Zespół „Na cały Głos” uświetnia największe wydarzenia muzyczne w naszej diecezji. W końcu przyszła w listopadzie ta okrągła rocznica, jaką jest 10-lat twórczości scenicznej.

 

Zespół komponuje własne utwory sakralne: klasyczne oraz pozaliturgiczne. We współpracy z popularnym, tczewskim zespołem „Nieboskłonni” stworzyli dzieło muzyczne: Oratorium „Cztery pory życia - Pro life”, ukazujące wartości człowieka i jego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

W 2012 r. zaprezentowali autorskie wykonanie nieszporów o św. Janie Chrzcicielu w nowej aranżacji pn. „Nieszpory Świętojańskie - Parare vias Domini”. Innym ważnym dziełem jest musical „Przebudzenie”, skomponowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W minione wakacje zespół ewangelizacyjny wyruszył w trasę koncertową, promując projekt „Chcę żyć”, nawiązujący do wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od 7 lat „Na cały Głos” towarzyszy młodzieży z diecezji pelplińskiej na „Przystani”, prowadząc warsztaty muzyczne oraz uświetniając koncert finałowy.

 

W sobotni wieczór w pelplińskiej katedrze zebrała się młodzież z całej diecezji, dawni i obecni członkowie oraz rodzina i przyjaciele członków zespołu. Głównym punktem spotkania była modlitwa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Pieśni nawiązujące do głównych prawd kerygmatu przeplatały się z głoszonymi przez zespół komentarzami biblijnymi.

 

Jednym z głównych założeń wydarzenia było przeprowadzenie słuchaczy przez kerygmat, który jest publicznym i uroczystym ogłaszaniem dzieła zbawienia przez Boga i objawienia go w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie.

 

- Nie chcemy, żeby był to zwykły koncert, ale przejmująca, wspólna modlitwa - zaznaczyli organizatorzy spotkania.

 

Wydarzenie słowno-muzyczne rozpoczęło się utworem „Może gdyby tak Maryja”, który miał wprowadzić wszystkich przybyłych gości do refleksji i stanowił prolog koncertu. To właśnie ten utwór, skomponowany przez kaszubskich pątników, towarzyszy zespołowi od początku swojego istnienia.

 

Z okazji jubileuszu zespół zaprezentował projekt „Nowe Serce”, składający się z 10 autorskich utworów skłaniających do refleksji. Organizatorzy pragnęli poprzez wspólną modlitwę, dać wytchnienie w zgiełku dnia codziennego i nadzieję na lepsze jutro. Jedna z wokalistek zespołu, Julia Kamysz, zaśpiewała utwór, mówiący o drugim prawie życia duchowego tj. grzechu.

 

- Z każdym kolejnym dniem i refleksją nad treścią piosenki zrozumiałam, a tak właściwie - Pan Bóg pomógł mi zrozumie

- , że jest to utwór o najpiękniejszej Miłości - Boga do człowieka. Dlatego z całego serca dziękuję Bogu i Pięknym Ludziom z zespołu Na cały Głos za Nowe Serce - podsumowała członkini zespołu, Julia Kamysz.

 

Słów podziękowań i wdzięczności za to spotkanie nie było końca. Jak zaznaczył ks. bp Ryszard Kasyna, obecność na tym koncercie była wezwaniem do refleksji na temat tego, jakie i gdzie jest miejsce człowieka w otaczającym świecie.

 

- Dziękuję wszystkim tym, którzy zorganizowali to dzisiejsze spotkanie. To oni sprawili, że zabrzmiało to pięknie, zarówno w formie adoracji, naszego spojrzenia na Jezusa Chrystusa, jak i w formie muzyczno-wokalnej. Dziękuję za to, że jesteście i ufam w to, że ten głos niejednokrotnie będzie tutaj pośród nas wybrzmiewał, radował nasze serca i cieszył, iż ludzie młodzi potrafią być blisko Chrystusa - podziękował Ryszard Kasyna, biskup pelpliński.

 

Spotkanie modlitewne zostało zorganizowane w wieczór poprzedzający Światowy Dzień Młodzieży, który papież Franciszek przeniósł z Niedzieli Palmowej na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Zespół ewangelizacyjny „Na cały Głos” działa od września 2011 roku przy Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”. Jego celem jest promocja Kościoła Katolickiego poprzez śpiew, modlitwę i świadectwo życia. Założycielem zespołu oraz jego duchowym opiekunem jest ks. Zbigniew Gełdon, a Dyrygentem jest Agata Glejt, absolwentka Dyrygentury Chóralnej na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Marcelina Gendzierska

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama