Sobota, 2 lipca 2022 19:04
Reklama
Reklama

Na 2022 r. PKP PLK: zakończenie wszystkich prac na linii Kwidzyn – Gardeja. Następnie linia do Grudziądza

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują rewitalizację linii kolejowej nr 207 na odcinku Kwidzyn – Gardeja. Aktualnie prowadzone są prace m. in. w okolicy miejscowości Białki, gdzie przygotowywany jest teren pod zabudowę nowego toru. Zdemontowano tor na odcinku Sadlinki – Kwidzyn, prowadzone są prace rozbiórkowe na stacji Gardeja. Wykonawca gromadzi materiał budowlany oraz pozyskuje decyzje administracyjne, niezbędne do realizacji kolejnych etapów robót.
Na 2022 r. PKP PLK: zakończenie wszystkich prac na linii Kwidzyn – Gardeja. Następnie linia do Grudziądza
Autor: W. Mocny

Przebudowane zostaną m. in. perony na stacjach Sadlinki i Gardeja oraz na przystanku Dziwno, które zapewnią lepszy dostęp do kolei także podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się. Rewitalizacja toru i obiektów inżynieryjnych na trasie zapewni sprawną i bezpieczną jazdę pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h.

 

 

- Wykonawca deklaruje przywrócenie ruchu pociągów na odcinku Kwidzyn – Gardeja w czerwcu 2022 r., a zakończenie wszystkich prac w IV kwartale 2022 r. - informuje Przemysław Zieliński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 odcinek granica województwa - Malbork” o wartości 212 mln zł netto jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Od lipca br. podróżni korzystają z pociągów na odcinku Malbork – Kwidzyn. Na stacji Kwidzyn wyższe perony oraz przejście podziemne z 3 windami zapewniają lepszy dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W Sztumie, Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie i Brachlewie wygodniejszą komunikację umożliwiają pochylnie. Na peronach jest nowe, jaśniejsze oświetlenie LED, wiaty oraz ławki. Czytelne oznakowanie oraz gabloty informacyjne z rozkładami jazdy ułatwiają orientację. Rowerzyści mogą korzystać ze stojaków rowerowych. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów. Na 27 przejazdach kolejowo-drogowych między Kwidzynem a Malborkiem jest nowa nawierzchnia, rogatki i sygnalizacja świetlna.

 

W marcu br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Rewitalizacja linii kolejowej nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa”. Dokumentacja będzie gotowa w drugim kwartale 2023 r. Za kwotę 4,33 mln zł netto przygotuje ją firma Multiconsult Polska Sp. z o.o. Zadanie jest współfinansowane z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Realizacja inwestycji przewidziana jest w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. Zakładany efekt rewitalizacji linii na odcinku Malbork – Grudziądz to o 15 minut krótsze podróże pomiędzy tymi miastami.

 

Jednak póki co, mieszkańcom Powiśla musi wystarczyć autobus kolejowy relacji Kwidzyn – Grudziądz.

 

(tomm)

 Oceń

Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama