Niedziela, 3 lipca 2022 22:50
Reklama
Reklama

Zamiast „Ronda Dworcowego” rondo Dmowskiego. Podpisy za zmianą nazwy skrzyżowania między wiaduktami

Trwa obecnie ogólnopolski spór o Rondo Romana Dmowskiego, które warszawscy radni chcą przemianować na Rondo Praw Kobiet i o ile z prawami kobiet nikt nie ma problemu to duże kontrowersje wzbudza pomysł usunięcia upamiętnienia Dmowskiego z jednego z głównych rond w Warszawie. Tymczasem w Tczewie aktualnie Młodzież Wszechpolska zbiera podpisy na listach poparcia za przemianowaniem nazwy „Rondo Dworcowe” na „Rondo im. R. Dmowskiwgo”, które mają trafić przy najbliższej okazji do Rady Miejskiej w Tczewie.
Zamiast „Ronda Dworcowego” rondo Dmowskiego. Podpisy za zmianą nazwy skrzyżowania między wiaduktami
Autor: Młodzież Wszechpolska Tczew

Roman Dmowski to obok Józefa Piłsudskiego najważniejsza postać w walce o niepodległość Polski. Dmowski podpisał Traktat Wersalski który przywrócił Polskę na mapy świata po 123 latach utraty suwerenności, wcześniej przez wiele lat oddziałując na zagraniczne mocarstwa, aby przychyliły się do tej koncepcji oraz działając na rzecz unarodowienia warstw niższych i uaktywnienia warstw wyższych na terenach zaborów.

 

Środowiska narodowe z Tczewa postanowiły, że w obliczu walki z symbolem ojca niepodległości należy doprowadzić do jego upamiętnienia, również w ich mieście. Nie chcieliście Dmowskiego w Warszawie to niech będzie w Tczewie - mówił Rafał Buca z Młodzieży Wszechpolskiej podczas konferencji prasowej przy Rondzie Dworcowym (dla wielu rondo dworcowe powinno być przy obecnym dworcu a nie zburzonym starym, przedwojennym).

 

Młodzież z organizacji Wszechpolskiej napisała projekt uchwały mającej na celu zmianę nazwy „Ronda Dworcowego” u zbiegu ul. Gdańskiej i ul. 1 Maja w Tczewie na „Rondo im. Romana Dmowskiego”.

 

(tomm)


Oceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama