niedziela, 25 września 2022 23:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W ten weekend policyjna akcja "Prędkość"

Od piątku na drogach całego województwa należy spodziewać się większej niż zazwyczaj ilości patroli Policji. Pomorscy mundurowi przeprowadzą działania „Prędkość”. Głównym celem jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości. Wzmożone kontrole będą trwały przez cały weekend.
  • Źródło: KWP Gdańsk
W ten weekend policyjna akcja "Prędkość"
Autor: Policja

W najbliższy weekend, pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Prędkość”. Ich celem jest zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości, egzekwowanie od kierujących stosowania się do przepisów, uświadomienie zagrożenia jakie niesie za sobą nadmierna prędkość oraz ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz urządzeń do przewozu dzieci.

Liczne akcje informacyjne powodują, że uczestnicy ruchu drogowego doskonale wiedzą jakie skutki niesie za sobą nadmierna prędkość. Wzrost stopnia ciężkości urazów podczas zderzenia, wydłużenie drogi zatrzymania, skrócony czas na reakcję to tylko niektóre ze skutków nadmiernej prędkości.  Kierowcy często nie myślą o zwiększonym zużyciu paliwa oraz innych  podzespołów pojazdu. Mimo posiadanych informacji, kierowcy nadal nie stosują się do obowiązujących przepisów.  Jadąc samochodem czujemy się bezpiecznie dzięki poduszkom powietrznym, pasom oraz innym systemom bezpieczeństwa. Nie myślimy natomiast o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystach, użytkownikach hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego oraz wspomagających ruch, którzy przy zderzeniu z samochodem jadącym

Przypominamy, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące. Policjant nałoży także mandat karny, który w skrajnych przypadkach (przekroczenie prędkości o  71 km/h), może wynieść nawet 2500 zł. 

Od 1 stycznia br. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wysokości grzywien nakładanych w postępowaniu mandatowym. Nowy taryfikator przewiduje wysokie kary dla piratów drogowych. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości obowiązują następujące wysokości mandatów:

- do 10 km/h – 50 zł,

- o 11-15 km/h – 100 zł,

- o 16-20 km/h - 200 zł

- o 21-25 km/h – 300 zł

- o 25-30 km/h - 400 zł

- o 31-40 km/h – 800-1600 zł

- o 41-50 km/h – 1000-2000 zł

- o 51-60 km/h – 1500-3000 zł

- o 61-70 km/h – 2000-4000 zł

- o 71 km/h i więcej – 2500-5000 zł.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama