Środa, 6 lipca 2022 15:24
Reklama
Reklama
Reklama

Zaproszenie na wystawę grafik Daniela Chodowieckiego

Wspólnie z Mazurską Fundacją Sztuki Art Progress Fabryka Sztuk zaprasza do oglądania wystawy XVIII w. grafik Daniela Chodowieckiego.
Zaproszenie na wystawę grafik Daniela Chodowieckiego
Autor: Fabryka Sztuk

Daniel Chodowiecki (1726-1801) – urodzony w Gdańsku znakomity rysownik, grafik, malarz, miniaturzysta, który miał zostać… kupcem. Malarstwa miniaturowego nauczył się w Berlinie – mieście, z którym związał się zawodowo i prywatnie, zachowując świadomość polskiego pochodzenia. W wieku 71 lat został dyrektorem tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Już za życia zdobył uznanie i sławę. Obecnie znanych jest ponad 2 tys. jego prac znajdujących się w zbiorach muzealnych i prywatnych. Często podróżował. Z podróży do rodzinnego miasta w 1773 r. pozostawił pamiętnik i album rysunków.

 

Wystawa prezentuje dwa słynne cykle Chodowieckiego: ilustracje wykonane techniką akwaforty do czterotomowego elementarza Johannesa Basedowa oraz cykl rysunków powielonych w technice heliograwiury z podróży do rodzinnego Gdańska. Na ekspozycji przedstawiono także ilustracje powstałe do podręcznika Johanna Siegmunda Stoya oraz do utworów literatury pięknej Goethego, Cervantesa i Szekspira. Grafiki pochodzą z kolekcji Dariusza Matyjasa.

 

Fabryka Sztuk

  • Tczew, ul. Podmurna 15
  • godz. zwiedzania:
  • pon, śr., czw., piątek godz. 8.00-18.00
  • sob., ndla., święta godz. 10.00-16.00
  • ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
  • do 28.04.2022 r.

 

Fabryka SztukOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama