Środa, 6 lipca 2022 16:13
Reklama
Reklama
Reklama

ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM – monumentalny obraz J. Fałata do obejrzenia w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Mijają 102 lata, od momentu w którym gen. Józef Haller wrzucając platynowy pierścień w fale morza dokonał aktu symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, Julian Fałat, który był uczestnikiem tej uroczystości, stworzył dzieło upamiętniające tę niezwykle ważną dla historii kraju chwilę. Obraz artysty „Zaślubiny Polski z morzem” można podziwiać w Galerii Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
ZAŚLUBINY POLSKI Z MORZEM – monumentalny obraz J. Fałata do obejrzenia w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku
Autor: Materiały promocyjne

Monumentalna kompozycja przedstawia widziane od strony morza zamarznięte wody zatoki, nabrzeża w porcie w Pucku i zebranych tam uczestników uroczystości: dostojników cywilnych i wojskowych, oddziały kawalerii i tłum cywilów. Ponad zgromadzonymi powiewa biało-czerwona flaga.

 

- Fakt, że Julian Fałat osobiście uczestniczył w wydarzeniu, przydaje obrazowi szczególnych walorów dokumentalnych i historycznych – zauważa Monika Brzostowska – Jankiewicz, kier. Działu Sztuki Marynistycznej NMM. Sceneria uroczystości Zaślubin przedstawiona jest bardzo realistycznie. Musiało stanowić to nie lada wyczyn, zważywszy, że artysta wybrał dla obrazu ujęcie od strony wód Zatoki Puckiej, a więc odwrotne w stosunku do punktu widzenia, z jakiego sam oglądał ceremonię jako jej uczestnik.

 

Obraz wiernie odzwierciedla rzeczywisty przebieg uroczystości Zaślubin, ale scenę zdają się obserwować, wyłaniające z wody na pierwszym planie, mityczne bóstwa morskie – Neptun i Salacja. (Neptun – bóg oceanu i Jego żona – bogini Salacja – dop. red.).

 

- Trzecia postać, na lewo od Salacji, to zapewne olbrzymia kałamarnica, przedstawicielka świata fauny morskiej w orszaku Neptuna - uzupełnia Monika Brzostowska – Jankiewicz. - Zadaniem tej grupy jest podkreślenie wagi przedstawionej ceremonii. Drugim z elementów, co do którego artysta pozwolił sobie na znaczący rozbrat z realiami, jest pogoda. Wszystkie relacje zgodnie podają, że 10 lutego 1920 r. w Pucku było pochmurno i nieprzerwanie padał deszcz. Tymczasem na obrazie Juliana Fałata błękitne niebo zdobią obłoki, a cała scena oświetlona jest jasnym, rozproszonym światłem.

 

Imponujący obraz Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” mierzy 130 × 260 cm. Obecnie można go podziwiać w Galerii Morskiej znajdującej się w Spichlerzach na Ołowiance. Warto dodać, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w swoich zbiorach posiada również inne przedmioty związane z aktem zaślubin. To m.in. dwa okolicznościowe znaczki pocztowe, medal wybity dla uczczenia tego wydarzenia oraz cenna akwarela autorstwa Henryka Uziembło z 1920 r.

Monika Brzostowska - Jankiewicz, kier. Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

 

Ładuję odtwarzacz...

opr. (tomm)/NMM w Gdańsku

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama