Środa, 29 czerwca 2022 15:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się w Debrznie

Dożynki Wojewódzkie 2022 odbędą się 18 września w Debrznie (powiat człuchowski). Trwają już przygotowania do corocznie organizowanego rolniczego święta. Program obejmuje uroczystą mszę świętą, koncerty, jarmark w centrum miasta z przysmakami regionalnymi. Tradycją jest też konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Ubiegłoroczne dożynki miały miejsce w Pelplinie.
  • Źródło: UM WP / K. Piotrowska-Turnowiecka
Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się w Debrznie
Autor: UM Debrzno

Dożynki w Debrznie

Dożynki to jedno z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu.

– Bardzo chcieliśmy zorganizować dożynki w Debrznie. Starliśmy się o to od dwóch lat, wcześniej wyprzedził nas Pelplin, ale w końcu udało się. Zwłaszcza, że dożynki mają u nas długą tradycje – mówi burmistrz Debrzna Wojciech Kallas. – To będzie wielkie rolnicze święto, bo połączymy dożynki wojewódzkie, gminne i powiatowe – dodaje burmistrz.

Dożynki wojewódzkie odbędą się w centrum miasta.

– Zamkniemy dwie jednokierunkowe ulice w rejonie centrum, dzięki temu w jednym miejscu będziemy mieli scenę, obok staną jarmarczne stragany, na których nie zabraknie lokalnych przysmaków. W pobliżu będzie też parking. Na pewno program dożynek będzie atrakcyjny. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy – dodaje burmistrz Debrzna.

Wielkie rolnicze święto

Dożynki mają długą historie.

– To zwieńczenie ciężkiej całorocznej pracy rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy. To wielowiekowa polska tradycja, która świadczy o naszej tożsamości kulturowej. W ten sposób dziękujemy za wszelkie plony – podkreśla Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Debrzno to miejsce na pograniczu województw, gdzie występuje mieszanka kulturowa. Warto poznać kulturę tego regionu – dodaje Sarnowski.

Dożynki tradycyjnie rozpocznie uroczysta msza święta, a stałym punktem programu jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 


Oceń

Komentarze
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama