Środa, 29 czerwca 2022 14:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straszna wichura przeszła przez Polskę. Ponad 40 000 interwencji w Polsce

Z piątku na sobotę wichura spowodowała ogromne zniszczenia na całym Pomorzu i w Polsce. W samych powiatach chojnickim i człuchowskim doszło do kilkuset interwencji strażaków. Szczególnie we znaki dał się brak prądu, który dotknął wiele miejscowości w naszym województwie i w Polsce.
  • Źródło: KG PSP
Straszna wichura przeszła przez Polskę. Ponad 40 000 interwencji w Polsce
Autor: KG PSP

Od piątku do soboty (19 -20.02) przez teren całej Polski przechodził front atmosferyczny powodujący wystąpienie silnego wiatru, w porywach przekraczającego 100 km/h, który spowodował zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz wyrządził wiele zniszczeń.

W nocy z 18 na 19 lutego porywy wiatru przybierały na sile przewracając drzewa na drogi, szlaki kolejowe oraz budynki, a także zrywał linie energetyczne powodując przerwy w dostawach prądu. Od godzin porannych niż uderzył z wielką mocą, w pierwszej kolejności na terenie woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego. Następnie silny wiatr kierował się w kierunku centralnej Polski przechodząc przez teren województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko- pomorskiego, łódzkiego oraz mazowieckiego.

Skomplikowana sytuacja panowała na południu naszego województwa w powiatach: chojnickim i człuchowskim oraz w powiecie tucholskim (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie doszło do dużej awarii energetycznej. Wichura dokonała zniszczeń w strategicznych liniach przesyłowych. Dostawcy energii na razie nie podali informacji, w jakim rejonie i o jakiej porze prąd zostanie przywrócony. Zapewniają jednak, że trwają intensywne prace nad usunięciem awarii i cały ten proces jest dynamiczny. Brak energii spowodował też awarię sieci komórkowych. Przez dłuższy czas trudno było wskazać miejsca, z którego można było z dużą swobodą wykonywać połączenia komórkowe - taka sytuacja wystąpiła m.in. w samej Tucholi.

Przerwy w prądzie dotknęły też przedsiębiorstwa zajmujące się dostawami energii cieplnej, wody o oczyszczaniem ścieków. W tych przypadkach niezbędne było zastosowanie zasilania  przy pomocy agregatów.

Przez te dwa dni strażacy w całym kraju otrzymali ponad 20 tysięcy zgłoszeń na numery alarmowe oraz odnotowali ponad 2200 uszkodzonych budynków. Niestety, w wyniku silnego wiatry odnotowano cztery ofiary śmiertelne i sześć osób rannych, w tym jednego strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej.

W związku z trudną sytuacją na terenie woj. zachodniopomorskiego komendant główny PSP nadbyg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzje o skierowaniu sił Centralnego Odwodu Operacyjnego ze szkół aspirantów PSP w Poznaniu i Częstochowie, które wspierały działania ratownicze na zachodnim Pomorzu.

Ponadto, komendant główny PSP udał się do Drawska Pomorskiego gdzie zapoznał się z sytuacją na terenie powiatu drawskiego i województwa zachodniopomorskiego oraz wziął udział w naradzie wiceministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz wojewodów na temat sytuacji pogodowej w kraju (w formie online). W koordynację usuwania skutków silnego wiatru na terenie woj. zachodniopomorskiego bezpośrednio zaangażowany był pan Paweł Szefernaker wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pan Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski oraz st. bryg. Jarosław Tomczyk zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP.

Niebezpieczna aura powodująca silne porywy wiatru utrzymuje się na terenie kraju od czwartku 17 lutego 2022 roku. W tym czasie strażacy interweniowali już ponad 40 tysięcy razy.

Służby i policja apelują, by nie używać numeru alarmowego 112 w celu dowiadywania się, kiedy powróci prąd. Linia przez to była bardzo obciążona, przez co służby mają problem z odbiorem zgłoszeń.Oceń

Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama