Czwartek, 30 czerwca 2022 21:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. Marszałek Województwa wysłał do premiera ważny dokument

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przesłał premierowi Mateuszowi Morawieckiemu „Memorandum w sprawie programu rządowego dla obszaru oddziaływania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce”. Dokument ten stanowi zaproszenie do rozmów nad procesem realizacji i eksploatacji tej kluczowej dla bezpieczeństwa energetycznego państwa inwestycji.
Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu.  Marszałek Województwa wysłał do premiera ważny dokument

W grudniu 2021 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną lokalizację pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Inwestycja, jaką jest budowa pierwszej „atomówki” będzie stanowić ważne wyzwanie dla funkcjonowania gminy Choczewo, lecz również dla sąsiadujących gmin znajdujących się w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim.

Potrzebny strategiczny program

Memorandum obecne jest aktualizacją poprzedniego, które zostało  przekazane rządowi  już w 2016 r. i stanowi ponowne zaproszenie do kompleksowych rozmów pomiędzy administracją rządową i samorządową w zakresie realizacji inwestycji w naszym województwie.

W memorandum wskazano potrzebę przyjęcia Strategicznego Programu Rządowego. Mają w nim zostać zapisane kompleksowe działania, które pozwolą przygotować nasz region na realizację inwestycji tak istotnej dla bezpieczeństwa całego państwa. Wspomniane działania dotyczyć będą obszarów, takich jak: dostępność transportowa, infrastruktura elektroenergetyczna, rozwój gospodarczy, edukacja oraz warunki życia mieszkańców i atrakcyjność osiedleńcza.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie silnym impulsem inwestycyjnym, a zarazem spowoduje zmianą lokalnych warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Jak zauważa marszałek Struk z budową elektrowni wiązać się będzie również konieczność budowy odpowiedniej infrastruktury: dróg, linii kolejowej czy linii elektroenergetycznych, które na zawsze zmienią charakter i krajobraz gminy, w której powstanie elektrownia i jej otoczenia.

– Dodatkowo powstanie zaplecze mieszkalne i usługowe dla budowniczych elektrowni, których docelowa liczba może przekroczyć kilka tysięcy osób. To wszystko budzi wśród mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców poczucie niepewności, a wiele z ich pytań póki co pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego chcemy zwrócić uwagę premiera na potrzebę kompleksowego podejścia do przygotowania całego przedsięwzięcia – zaznacza marszałek Struk.

 


Oceń

Komentarze
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama