Środa, 6 lipca 2022 14:53
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA !! Wybuchł ogień w zabytkowej przepompowni (śluzy) w Rybakach

Dziś (14 maja) o godz. 8.35 dyżurny straży pożarnej w Tczewie odebrał zgłoszenie o pożarze zabytkowego budynku przepompowni w Rybakach przy ul. Wałowej 1.
AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA !! Wybuchł ogień w zabytkowej przepompowni (śluzy) w Rybakach
Autor:  mł. bryg. Marcin Majchrzak/KP PSP Tczew

AKTUALIZACJA:

Budynek 2-kondygnacyjny. Spaliło się poddasze. Ogień przedostał się na drugą kondygnację, ale dzięki sprawnym działaniom strażaków na szczęście uratowano pomieszczenie z pompami.  Warto przypomnieć rolę i znaczenie tych urządzeń z końca XIX w i początku XX w. Budynek stanowi element zabytkowej śluzy. Przepompowni pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenów Niziny Walichnowskiej do Wisły. Straz Pozarna Tczew

- W połowie XIX w. Nizina Walichnowska zyskała lepszą ochronę przeciwpowodziową w postaci nowych wałów (używanych do dziś) - informuje mł. kpt. Michał Myrda. - Uzupełnieniem konstrukcji ziemnych jest zespół hydrotechniczny składający się z trzech pompowni i śluzy (budowa 1888-1896). Pompownia "Zgoda" odwadnia nizinę odprowadzając wodę do Jeziora Pelplińskiego, pompownie "Nadzieja" i Pokój" tłoczą wodę z jeziora do Wisły - gdy jej wysoki stan uniemożliwia odpływ grawitacyjny. Śluza pozwala na swobodny spływ wody z jeziora do Wisły, zamyka się zaś, gdy poziom rzeki nadmiernie rośnie. Pompownie miały początkowo napęd parowy, dziś elektryczny. Cały system melioracji Niziny Walichnowskiej jest dziełem osadników menonickich żyjących tu od końca XVI w.

___________

- Pożar objął zabytkowy budynek śluzy w Rybakach – Stacji Pomp „Nadzieja”. Na miejscu z działa 6 zastępów straży pożarnej – informuje mł. kpt. Michał Myrda, rzecznik prasowy KP PSP w Tczewie. - Budynek stanowi element zabytkowej śluzy. Przepompowni pompowała wodę z rowów melioracyjnych z terenów Niziny Walichnowskiej do Wisły.

Więcej informacji w najbliższym numerze Gazety Tczewskiej.

 

(tomm)/Fot. mł. bryg. Marcin Majchrzak/KP PSP TczewOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama