Czwartek, 30 czerwca 2022 18:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Słupsk. Otrzymujesz podejrzane wiadomości o zaległych płatnościach? Ostrzeż innych!

  • Źródło: KWP Gdańsk
Słupsk. Otrzymujesz podejrzane wiadomości o zaległych płatnościach? Ostrzeż innych!
Autor: Policja

Przestępcy wciąż wykorzystują nowe sposoby w celu wyłudzenia pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie, dostawców gazu i energii oraz sieci komórkowe i wysyłają SMS-y z linkami do stron, na których należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłek oraz rachunków za telefon czy zużyte media. Wejście w taki link może skończyć się utratą oszczędności, dlatego kolejny raz apelujemy o ostrożność! Czy wiesz co zrobić, gdy dostaniesz taką wiadomość?

Oszuści ciągle modyfikują metody działania i korzystają z różnych okazji, aby wyłudzić pieniądze. Coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie czy dostawcę energii i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do np. przesyłki lub rachunku za prąd. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska, tak aby nie wzbudziła podejrzeń osoby, która tę wiadomość otrzyma.

W wiadomości podany jest także link, który przenosi potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, lub dokonuje płatności za media przez Internet, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę lub zbliża się termin opłacenia rachunków.

 

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, która infekuje telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. W przypadku kiedy otrzymamy taką wiadomość, zastanówmy się, czy rzeczywiście oczekujemy na jakąś paczkę. Warto też wejść na stronę, na której dokonujemy płatności za zużyte media i sprawdzić, czy na naszym koncie widnieje jakaś zaległość. Jeżeli tak jest, to płatności należy dokonać przez posiadaną na telefonie, bezpieczną aplikację bankową, lub wejść na stronę banku wpisując adres tej strony w przeglądarce internetowej.

 

Apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy. Wiadomości, które wzbudziły nasze podejrzenia można zgłosić do analityków CERT wysyłając SMS pod numer 799 448 084.

Pamiętaj!

·            Zapisz numer 799 448 084 w telefonie, by w razie potrzeby mieć go zawsze pod ręką,

·            Każde zgłoszenie jest weryfikowane i dokumentowane przez operatorów CERT Polska,

·            Z jednego numeru, w ciągu 4 godzin możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości,

·            Numer 799 448 084 służy do zgłoszenia prób oszustw i wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji),

·            Ważne, by przekazując otrzymaną wiadomość zrobić to w oryginalnej formie — nie wycinaj treści czy odnośnika.

Ostrzeż innych i udostępnij !


Oceń

Komentarze
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 24°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama