Środa, 6 lipca 2022 14:49
Reklama
Reklama
Reklama

Przerażające najnowsze dane NFZ dotyczące zdrowia dzieci w Polsce.

Według najnowszych danych NFZ w Polsce otyłość w Polsce dotyczy już 10 proc. dzieci do lat trzech oraz 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest to jedna z najpowszechniejszych, a zarazem najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, z jakimi przyszło nam się mierzyć w XXI wieku. Przypadłość ta z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna. Według World Obesity Federation do 2030 roku problem otyłości dotknie w naszym kraju prawie milion dzieci.
  • Źródło: Prelite.pl
Przerażające najnowsze dane NFZ dotyczące zdrowia dzieci w Polsce.
Autor: Prelite.pl

Potencjalne skutki problemu

Otyłości, która sama w sobie jest bardzo niebezpieczna, zwykle towarzyszą inne choroby powodowane przez problemy z wagą. Cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu sercowego czy choroby nowotworowe to tylko kilka przykładów. Skoro nadmierne kilogramy są dla nas tak groźne, to jakie są przyczyny występowania nadwagi wśród dzieci?

Przyczyny otyłości wśród dzieci

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie zwracają uwagi na swój stan zdrowia, dietę oraz wygląd. W takim wieku to rolą rodzica jest zadbać o prawidłową wagę swojej pociechy. Niestety, wielu rodziców nie zastanawia się nad prawidłową dietą swojego dziecka. Niektórymi kieruje zwykłe lenistwo, gdyż przetworzone, wysokokaloryczne produkty są zwykle znacznie szybsze i prostsze do przygotowania. Inni ulegają presji swoich dzieci, które zbyt często mają ochotę na szejka i hamburgera z popularnej amerykańskiej sieciówki.

Nie pomagają również słowa dziadków, którzy ochoczo wręczają pączka okrąglejszemu dziecku wychodząc założenia, że w tak młodym wieku przecież jeszcze to „wybiega”, a dodatkowe „dziecięce” kilogramy znikną wraz z wiekiem. Zapominają oni jednak, że od czasów ich młodzieńczych lat przyzwyczajenia dzieci się zmieniły, a dzisiejsze pokolenie nie otrzymuje takiej ilości ruchu jaką mieli oni.

Coraz częściej dzieci docierają do szkoły samochodem lub komunikacją miejską, podczas gdy za czasów ich dziadków dominowały spacery. Komputer i telefon również stały się dla najmłodszych ciekawszą rozrywką niż piłka z kolegami na dworze czy gra w gumę z koleżankami na pobliskim trzepaku. Motywowanie najmłodszych do aktywności fizycznej zdecydowanie mogłoby pozytywnie wpłynąć na ich wagę, a co za tym idzie na ich stan zdrowia.

Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Wojciech Kruczyński, organizator zawodów triathlonowych z cyklu CIECH Tri Tour podkreśla, że jazda na rowerze, pływanie i bieganie aktywizują wszystkie najważniejsze mięśnie ciała, a jednocześnie należą do dyscyplin najskuteczniej spalających tłuszcz. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących dzieci. Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę najmłodszych. Tylko jak zachęcić dzieci do uprawiania tego typu aktywności fizycznej?

- Dzieci kochają rywalizację, a konkurowanie z innymi dodaje im ochoty do uprawiania każdej dyscypliny. Właśnie dlatego podczas naszych zawodów zachęcamy do spróbowania swoich sił również najmłodszych sportowców! Razem z Fundacją Pho3nix przygotowujemy trasy na specjalnych, krótkich dystansach, dostosowanych do wieku wszystkich dzieci. Chcemy dać im szansę złapania bakcyla do trenowania triathlonu. Dzięki temu nauczą się wytrwałości i dyscypliny, zadbają o siebie, a jednocześnie będą miały masę frajdy! - Mówi Kruczyński.

Swoim udziałem w zawodach dzieci dołączą również do akcji charytatywnej organizowanej przy współpracy z Fundacją Pho3nix. Dzięki ich startom wzrośnie suma zbiórki na rzecz Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Sportowa impreza w stolicy Wielkopolski po raz kolejny organizowana jest przy współpracy z władzami miasta, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama