Piątek, 12 sierpnia 2022 08:18
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych z udziałem 12-latki

Wczoraj, 19 maja policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem potrącenia na przejściu dla pieszych 12-leniej dziewczynki, do jakiego miało dojść na ulicy Aleja Wolności w Lęborku. Jak się okazało, dziecko przewróciło się na jezdni, bo wystraszyło się hamowania samochodu, który zatrzymał się przed pasami. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych.
  • Źródło: KWP Gdańsk
Niebezpieczna sytuacja na przejściu dla pieszych z udziałem 12-latki
Autor: KWP Gdańsk

19 maja, czwartek ok. godz. 15:00 dyżurny lęborskiej Policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu na przejściu dla pieszych dziecka przez osobę kierującą peugeotem. Do zdarzenia miało dojść na ulicy Aleja Wolności. Skierowani na miejsce policjanci ruchu drogowego ustalili, że do potrącenia nie doszło, a 12-letnia dziewczynka, która wchodziła z hulajnogą na pasy wystraszyła się jadącego w jej kierunku samochodu. Dziecko przewróciło się przed autem, które zatrzymało się przed przejściem, nie odnosząc na szczęście żadnych obrażeń.

Pamiętajmy, że zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym regulacje prawne dotyczące zachowania kierujących względem pieszych, nakładają na kierowców określone obowiązki, ale też nie zwalniają niezmotoryzowanych z konieczności zachowania szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych.

KIERUJĄCY:

Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego, obserwować nie tylko przejście dla pieszych ale i jego okolicę i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo na nie wchodzącemu.

PIESI

Przypominamy, że pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Brak takiej ostrożności może doprowadzić do tragedii, bo pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego w przypadku zderzenia z pojazdem ma niewielkie szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają pieszemu:

- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio:

· przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

· spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

- przechodzenia przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności drogi,

- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,

- przebiegania przez jezdnię,

- chodzenia po torowisku, wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie,

- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zanim wejdziemy na jezdnię/przejście dla pieszych, oceńmy właściwie prędkość nadjeżdżającego pojazdu i odległość, w jakiej się od nas znajduje. Pamiętajmy również o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, szczególnie poza terenem zabudowanym.

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama