Piątek, 12 sierpnia 2022 08:44
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Starsza tczewianka przekazała oszustom kilka tysięcy złotych! Jeśli policjant dzwoni z żądaniem pieniędzy TO OSZUST !!

Policjanci systematycznie przypominają o tym, jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy oraz nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Wczoraj oszuści zadzwonili do 82-latki z Tczewa, która niczego nie podejrzewając, przekazała przestępcy kilka tysięcy złotych.
Starsza tczewianka przekazała oszustom kilka tysięcy złotych! Jeśli policjant dzwoni z żądaniem  pieniędzy TO OSZUST !!
Autor: KPP Tczew

Profilaktyczne działania funkcjonariuszy sprawiają, że otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się dostateczną czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności.

17 maja oszuści zadzwonili do 82-letniej mieszkanki Tczewa i podczas rozmowy telefonicznej przekonali pokrzywdzoną, że ma ona do czynienia z policjantami, a jej oszczędności są zagrożone. Za namową przestępców kobieta nie podejrzewając, że ma do czynienia z oszustami, spakowała w reklamówkę gotówkę i według instrukcji przekazała pieniądze przybyłemu mężczyźnie, który miał je rzekomo zabezpieczyć. Policjanci informują, że oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary. Policjanci przypominają, że oszuści działający metodą „na wnuczka" i „na policjanta" najczęściej wyłudzają pieniądze od osób starszych, którzy są naszymi krewnymi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych najbliższych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi krewni stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta, zakończmy rozmowę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa. Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni i poprosi o dużą ilość pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to zagrożenie osobom starszym, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KPP Tczew

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama