Niedziela, 7 sierpnia 2022 20:23
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

O utrzymaniu polskości Powiśla. Konferencja historyczna oraz wystawa w 100-lecie Związku Polaków w Niemczech

Pamiętając o 100. rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech, zorganizowano konferencję regionalną „O utrzymanie polskości Powiśla w dwudziestoleciu międzywojennym”. Połączoną ją z wyjazdem studyjnym do miejsc historycznych związanych z działalnością polonijną w powiecie sztumskim.
O utrzymaniu polskości Powiśla. Konferencja historyczna oraz wystawa w 100-lecie Związku Polaków w Niemczech
Autor: Biblioteka Sztumskiego Centrum Kultury

W piątek (10.06) ramach sesji historycznej Krystian Zdziennicki, lokalny historyk wygłosił referat poświęcony Związkowi Polaków w Niemczech na Powiślu. Natomiast Andrzej Lubiński mówił o podróżach mieszkańców ziemi sztumskiej do II RP. Z kolei Adam Langowski omówił temat związany z powiślańskimi korespondentami czasopisma „Mały Polak w Niemczech”.

Podczas spotkania nie zapomniano o akcentach muzycznych. Beata Langowska oraz Marek Czarnecki zaśpiewali utwory nauczyciela szkół polskich na Powiślu - Franciszka Jujki, który tworzył pod pseudonimem Lech Malbor. Ważnym uzupełnieniem spotkania była wystawa prezentująca książki poświęcone tematyce polonijnej lat 1918-1939. Konferencja miała miejsce w gościnnych progach Biblioteka Sztumskiego Centrum Kultury.

Wspomniany we wstępie wyjazd studyjny miał miejsce w sobotę (11.06). Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenia miejsc związanych z działalnością polonijną mieszkańców ziemi sztumskiej. Zwieńczeniem wyjazdu było Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Przewodnikami podczas wycieczki byli regionaliści Andrzej Lubiński i Krystian Zdziennicki.

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu powiatu sztumskiego. Partnerami wydarzenia były lokalne samorządy Starostwo Powiatowe w Sztumie, Urząd Miasta i Gminy Sztum oraz Sztumskie Centrum Kultury.

 

Opr. (tomm)/TMZS

 Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama