Wtorek, 9 sierpnia 2022 04:11
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Zawyją syreny, zabrzmi hymn i pieśń powstańcza w godzinę W

Urząd Miejski w Tczewie zaprasza na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia o godz. 17.00 przy Obelisku Bitew II Wojny Światowej w Parku Kopernika.
Zawyją syreny, zabrzmi hymn i pieśń powstańcza w godzinę W
Autor: tczewska.pl

W programie uroczystości m.in. hejnał miasta i hymn państwowy, powstańczy Apel Poległych, rys historyczny, pieśń powstańcza, Słowo Boże, składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Jak poinformował Starosta Tczewski, w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

Tegoroczną rocznicę wybuchu zrywu powstańczego Warszawy upamiętni także Młodzież Wszechpolska, która zaprasza o godz. 16.50 na spotkanie przy obelisku pamięci bitew II wojny światowej w parku Kopernika. Podobnie polegli zostaną upamiętnieni minutą ciszy, Wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, powstańczą pieśń (Pałacyk Michla) oraz złożą kwiaty i znicze.


Wspólnie oddajmy cześć bohaterom!

Zachęcamy aby w tym dniu, jeżeli nie będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniach, aby zatrzymać się na chwilę unieść głowę i choć przez chwilę pomyśleć o ofiarach minionych czasów...


Godzina „W”

Powstanie Warszawskie zostało rozpoczęte zbrojnym wystąpieniem oddziałów Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 o godz. 17.00. Była to godzina „W”. Punktualnie o godz. 17.00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Polskie oddziały były pozbawione ciężkiej broni, bez której szturmowanie silnie umocnionych obiektów było niezwykle trudne. W heroicznej walce o niepodległość, w trakcie dwumiesięcznych walk oddziały powstańcze straciły bezpowrotnie blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych, których należy uznać za zabitych. Rannych zostało ok. 20 tys. powstańców – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy (w tym ok. 900 oficerów i 2 tys. kobiet). Nie jest znana dokładna liczba ofiar cywilnych. Powstanie Warszawskie to wielki zryw społecznościowy, o którym powinniśmy pamiętać. Brali w nim udział nie tylko dorośli mężczyźni, ale też kobiety i dzieci – każdy kto był w stanie utrzymać broń.


(tomm)


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama