Wtorek, 9 sierpnia 2022 02:53
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Oblężenie Malborka 2022. Von Plauen obronił Marienburg [WIDEO ZDJĘCIA]

15 lipca 1410 r. zwycięstwo wojsk Korony Polskiej i wojsk sojuszniczych było porażające. Przerażeni komturowie krzyżaccy bez walki poddawali swoje zamki i miasta. 18 lipca na czele niedobitków spod Grunwaldu do zamku przybywa Henryk von Plauen, który obejmuje dowództwo i rozpoczyna intensywne przygotowania do obrony. 19 lipca do Malborka dociera karawana z ciałem wielkiego mistrza Ulrricha von Jungingena. O bohaterskiej obronie zamku i walce polskich rycerzy i ich sojuszników opowiada inscenizacja.

Dodajmy, że w ostatnich dwóch latach nie odbywała się ona z powodu pandemii COVID-19. Na szczęście tym razem w dniach 22-24 lipca zamek przeżył oblężenie rycerzy z całej Polski, i niektórych krajów Europy. Rekonstrukcja przyciągnęła setki turystów oraz odtwórców historii. Żywa lekcja historii była wyjątkowo barwna także w warstwie audiowizualnej. Klimatyczna muzyka z narracyjnym, śpiewanym wokalem, scenami teatralnymi, a przede wszystkim głośny huk balist, bombard i hakownic i efektownym fire show – dały wspaniały pokaz światła, ognia i walki. Oby pandemia nigdy więcej nie zakłóciła wielkiego święta malborczan! Burmistrz Malborka – Marek Charzewski już myśli o kolejnej przyszłorocznej rekonstrukcji i zdradza, że w przyszłym roku prawdopodobnie czeka nas zmiana scenariusza oblężenia.

Ostatni weekend nie był jednak tylko pokazem batalii, ale także wielkim świętem zamku. Cały teren Muzeum Zamkowego był pełen rozmaitych straganów oraz wydarzeń: jak turnieje konne, łucznicze, walk rycerstwa. Odbywały się pokazy rękodzieła średniowiecznego w tym wikliny, oręża, trunków, sokolnicze i wiele,wiele innych!

 Wawrzyniec Mocny 

Tekst/fot/WIDEO

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama