Wtorek, 9 sierpnia 2022 02:53
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwszy rejs jachtem - jak się przygotować?

Rejs żeglarski to emocjonujące przeżycie, zwłaszcza jeśli odbywa się na bezkresnych wodach otwartych. Każda żegluga wymaga jednak wcześniejszego przygotowania — spakowania niezbędnych przedmiotów osobistych, zapoznania się z podstawowymi zasadami, jakie obowiązują na jednostce pływającej, a także przejścia szkolenia odnośnie kwestii bezpieczeństwa. W naszym artykule przeczytasz o tym, co należy spakować na rejs jachtem oraz o czym należy pamiętać podczas przebywania na pokładzie jachtu.
  • Źródło: Art. sponsorowany
Pierwszy rejs jachtem - jak się przygotować?

Podczas rejsu żeglarskiego należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe, ale też pojawienie się sterujących sytuacji awaryjnych. Z odpowiednim wyposażeniem i wcześniejszym przeszkoleniem, można im jednak skutecznie zaradzić. Jednym z pierwszych etapów przygotowań do wyprawy morskiej jest spakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów osobistych — wiele praktycznych akcesoriów można nabyć w sklepie żeglarskim.

Jak przygotować się do rejsu żeglarskiego?

Przed postawieniem swojego pierwszego kroku na pokładzie jednostki pływającej, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie. W tym celu należy przeanalizować program trasy oraz sprawdzić przewidywane warunki pogodowe — na podstawie tych informacji można sporządzić listę niezbędnych rzeczy do spakowania na rejs żeglarski. Warto także przejrzeć asortyment dostępny w sklepach żeglarskich i zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria.

Co spakować na wyprawę morską?

Rejs żeglarski to wyprawa wymagająca starannego skompletowania potrzebnych przedmiotów, jak śpiwór, sztormiak, czyli komplet nieprzemakalnej kurtki i spodni, kalosze, ręcznik, czy podstawowe kosmetyki. Nie można także zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej — w tym celu konieczne jest zaopatrzenie się w krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Ponadto warto mieć ze sobą wielofunkcyjny scyzoryk, rękawice żeglarskie i lampkę czołową. Przydatne akcesoria jachtowe można zakupić w profesjonalnym sklepie żeglarskim (np. Maristo.pl).

W co spakować się na rejs żeglarski?

Ważne jest nie tylko to, jakie przedmioty zabieramy na wyprawę jachtem, ale też, w co je spakujemy. Lepiej zrezygnować z masywnej walizki — znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem są worek żeglarski, lekka torba podróżna lub plecak bez sztywnego stelaża, które bez problemu zmieszczą się w niewielkim schowku jachtowym. Wybór bagażu na rejs żeglarki jest bardzo istotny, ponieważ przestrzeń na jednostce pływającej jest ograniczona.

Jakie ubrania i obuwie najlepiej sprawdzą się podczas rejsu żeglarskiego?

Podczas wyboru garderoby na rejs żeglarski należy wziąć pod uwagę zmieniające się warunki pogodowe. Najlepiej spakować ubrania, które umożliwią nałożenie na siebie kilku warstw jednocześnie. Idealnie sprawdzą się szybkoschnące bluzki i spodnie, a także termoaktywna bielizna chroniąca przed wiatrem. Niezbędna jest także ciepła bluza.

Obuwie powinno być wykonane z materiału z wodoodporną powłoką oraz posiadać antypoślizgową podeszwę, która zapobiegnie poślizgnięciu się na mokrej podłodze. Warto zaopatrzyć się w buty z jasną podeszwą — ciemna może zostawiać ciężkie do usunięcia, nieestetyczne ślady.

O czym należy pamiętać podczas przebywania na pokładzie jachtu?

W czasie rejsu żeglarskiego konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i wykonywanie wszystkich poleceń wydawanych przez kapitana. Ponadto należy pamiętać o kilku dodatkowych aspektach, jak na przykład oszczędność wody i energii elektrycznej, unieruchomienie wszystkich wolnostojących przedmiotów, czy szczelne zamykanie drzwi do pomieszczeń oraz szafek.

Pierwszy rejs żeglarski może być stresującym wydarzeniem, ale dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu oraz skompletowaniu niezbędnego wyposażenia, można uniknąć wielu niepokojących sytuacji. Ponadto należy pamiętać, że w razie potrzeby załoga zawsze jest gotowa do pomocy swoim kompanom podróży. Ostatnią obowiązkową składową udanej wyprawy morskiej jest pozytywne nastawienie — z nim niestraszne są nawet wysokie fale.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama