Wtorek, 9 sierpnia 2022 03:53
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań

Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców powiatu sztumskiego pracuje poza powiatem sztumskim, a nawet Powiślem. Wielu w Trójmieście, a tam zwykle całodniowa praca fizyczna lub umysłowa przed komputerem w dusznym biurowcu... Na szczęście od jakiegoś czasu, dzięki inicjatywie społeczników ze Stowarzyszenia „Przystań Balewo” w gminie Mikołajki Pomorskie udaje się skutecznie zaangażować społeczność Balewa i okolic do wspólnych działań i co równie ważne – zabawy i integracji. Takie przedsięwzięcia budują lokalną wspólnotę, bo cóż lepiej łączy jak nie dążenie do osiągnięcia wspólnego celu? Tym celem jest ekologia i współpraca.
Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań
Autor: Stowarzyszenie Przystań Balewo

Zbierają korki, ukwiecają sołectwo, organizują strefę kibica, by wspólnie dopingować „naszych”. Prowadzą liczne zbiórki charytatywne – tym wszystkim zajmują się społecznicy ze wspomnianej organizacji pozarządowej.


6 tys. dla społęczników

Jednym z bardziej aktywnych członków jest Jakub Żak, któremu udało się wspólnie z inną działaczką – Sylwią Celmer pozyskać grant na projekt „Eko Przystań” z Funduszu Akumulator Społeczny w wysokości 6 tys. zł.

- To nasz pierwszy wspólny formalny projekt – ocenia Jakub Żak. - Dotychczas działaliśmy w ramach własnych skromnych inicjatyw. Tym razem naszym celem jest edukacja ekologiczna połączona z zabawą i włączenie się w rozwój naszej wsi. Stowarzyszenie „Przystań Balewo” jest partnerem dla sołtysa, który dzięki temu może zaangażować społeczność wiejską. Jesteśmy formalną grupą społeczników, która poświęca swój prywatny czas i energię, aby zorganizować dla „coś z niczego” da mieszkańców.


Podczas imprezy sołtys Balewa był wyraźnie zadowolony, że tyle osób zaangażowało się społecznie.

- Gdy starałem się o funkcję sołtysa nie zdawałem sobie sprawy ile ciekawych inicjatyw można zorganizować i jak duże są możliwości. Cieszę się, że wszystko co widzimy ma miejsce w naszym sołectwie – przyznaje sołtys Jarosław Żak.


Edukacja, która łączy

„Eko Przystań” ma edukować i integrować różne pokolenia balewian. Dzięki inicjatywie uczestnicy projektu mieli możliwość uczestniczenia w zorganizowanym przy współpracy z Nadleśnictwem Kwidzyn spacerze z leśnikiem. Była okazja do zapoznania się z gatunkami roślin, zwierząt i życiem lasu, a także z pracą leśniczego i zasadami zachowania się na obszarach zadrzewionych.

- Leśnymi przewodnikami byli nadleśniczy Nadleśnictwa Kwidzyn - Zbigniew Lubiński, leśniczy Piotr Mrozowski i Daria z Nadleśnictwa Kwidzyn - uzupełnia Sylwia Celmer. - Po wyprawie odbyły się warsztaty zielarskie i zebrane dary natury posłużyły do stworzenia zielnika. W trakcie spotkania odbywała się zbiórka makulatury, baterii i „domisiowych korków”, które przesypane zostały do serca w Cieszymowie, aby pomóc w kosztownym leczeniu chorego Dominika.


Po leśnych wojażach nieco zmęczeni, ale jednocześnie pełni energii do dalszej ciekawej pracy przystąpiono do nasadzeń drzewek. Mieszkańcy i przyjaciele Balewa przy wsparciu druhów OSP Mikołajki Pomorskie posadzili je tworząc „Eko Aleję-Przystani Balewo”. Drzewka nie tylko leśne, ale też owocowe są wstępem do kolejnych inicjatyw, bo jak mówią organizatorzy: „nie zamierzamy spocząć na laurach”.


Balewskie wspaniałości

Było coś dal duszy, zatem przyszła też pora na coś dla ciała. Zaserwowano znakomitą grochówkę pani Steni i „Sąsiedzkie wypieki” balewianek (które można zobaczyć na załączonych zdjęciach w galerii) oraz pyszny owocowy kompot.

Projekt zamknęły pogadanki na temat bezpieczeństwa, przeprowadzone przez druhów OSP Mikołajki i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Zabawy atrakcje zapewnione przez organizatorów jak np. gry, pokaz ognia, zamykanie w bańkach, dmuchańce itp. dopełniły atrakcji. Po wspólnym ognisku z kiełbaskami, wręczono dyplomy, a potem uczczono wszystko koncertem zespołów „Kludi, Country Power”.


Projekt jednak się nie kończy. Zakupione w jego ramach wyposażenie pozwoli stowarzyszeniu na dalsze inicjatywy.

Organizatorzy dziękują za wsparcie instytucjom i sponsorom, a w szczególności: kierownictwu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kwidzyn, Nadleśniczemu Zbigniewowi Lubińskiemu, Leśniczemu Piotrowi Morozowskiemu, OSP Mikołajki Pomorskie, firmie Kram, Hurtownii u Stacha, Agencji Reklamowej „Aliem”, grupie Country Power, GCKB, Wolontariuszom: Agnieszce Taczała, Bożenie Michalskiej, Ewie, Piotrowi i Kamilowi Antosiakowi, Darii Grzywińskiej, Andrzejowi Szrajterowi, Krystianowi Antosiakowi, Jurkowi Bralewskiemu, Marcinowi Dudkiewiczowi, Michałowi Szrajterowi, Sebastianowi Taczała, Piotrowi Kruminowi, Włodzimierzowi Kruszko.


Opr. (tomm)


 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama