Wtorek, 9 sierpnia 2022 02:44
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Masz dość internetu? Jedna trzecia Polaków „usunęłaby się” z niego

41% badanych Polaków stwierdziło, że nie ma powodu, dla którego ich nazwisko ma się znajdować w internecie, a 33% czuje się wykorzystywana, ponieważ firmy zbierają ich dane i wykorzystują je do własnych korzyści.
  • Źródło: Brigita Kavaliauskaite
Masz dość internetu? Jedna trzecia Polaków „usunęłaby się” z niego
Autor: Pixabay

Szacuje się, że 84,5% Polaków korzysta z internetu, jednak najnowsze badanie przeprowadzone przez firmę NordVPN zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym wykazało, że jedna trzecia Polaków (29%) zdecydowałaby się na usunięcie wszystkich swoich danych z internetu, gdyby tylko miała taką możliwość. Dzieje się tak, ponieważ 41% stwierdziło, że nie ma powodu, aby ich nazwisko było w internecie, a 33% stwierdziło, że czują się wykorzystywani, ponieważ firmy zbierają ich dane dla własnej korzyści. Pozostałe 31% stwierdziło, że internet zabiera im zbyt wiele czasu, a 27% uważa, że ktoś w końcu zhakuje ich urządzenia.

Według uczestników badania przeprowadzonego na 1000 Polaków, 42% stwierdziło, że najbardziej preferuje usunięcie z internetu swoich osobistych informacji finansowych. Inne informacje, które Polacy chcą usunąć z internetu to:

42% – Niepochlebne zdjęcia/filmy

29% – Wstydliwe zdarzenia

27% – Stare profile randkowe/społecznościowe

12% – Historia zatrudnienia

„Pomimo tego, że usunięcie się z internetu brzmi jak świetny pomysł dla tych, którzy obawiają się, że ich dane osobowe zostaną ujawnione niewłaściwym podmiotom, trzeba zadać sobie pytanie, czy całkowite wymazanie danych jest w ogóle możliwe we współczesnym cyfrowym świecie” — mówi Daniel Markuson, ekspert ds. prywatności cyfrowej w NordVPN
„Nasze badanie wykazało również, że niektórzy byliby za nieco bardziej praktycznym podejściem – prawie połowa (45%) byłaby w stanie zapłacić za korzystanie z Internetu anonimowo przez cały czas”.

Dla tych, którzy chcą być anonimowi w sieci i są gotowi za to zapłacić, badanie ujawnia, że 29% Polaków zapłaciłoby do 500 zł, 9% zapłaciłoby 501-2000 zł, a 4% byłoby w stanie wydać 2001-4500 zł, aby pozostać anonimowym.

Wiedzieć, czy nie wiedzieć - oto jest pytanie!

Z badania wynika, że zadbanie o ochronę swoich danych osobowych w internecie jest kluczem do wirtualnego szczęścia. 64% Polaków najbardziej obawia się ujawnienia hakerom (lub osobom niepożądanym) swoich danych finansowych, podczas gdy 42% wskazało na strach przed wyciekiem SMS-ów i maili. 36% boi się o swoje konta w mediach społecznościowych, 32% - ujawnienia informacji medycznych, a 29% - ujawnienia swojego życia seksualnego.

„O ile możemy mieć nadzieję na usunięcie niektórych rzeczy o sobie w sieci, to tylko lepsze nawyki internetowe mogą naprawdę pomóc Polakom czuć się bezpieczniej podczas korzystania z internetu. Używanie bardziej skomplikowanych haseł, zaufanych narzędzi cyberbezpieczeństwa (takich jak VPN, antywirus i menedżer haseł) oraz ogólna świadomość zagrożeń pomoże ludziom chronić swoje najcenniejsze informacje online przez długie lata” — dodał Daniel Markuson z NordVPN.

Metodologia: Badanie zostało zlecone przez NordVPN i przeprowadzone przez zewnętrzną firmę Cint w dniach 16-24 maja 2022 roku (z wyjątkiem Japonii, która była badana w dniach 1-4 lipca 2022 roku). Grupę docelową badania stanowili mieszkańcy Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Szwecji, Polski, Japonii i Korei Południowej w wieku 18+ (reprezentatywny dla kraju), a dane zostały zebrane od krajowych użytkowników internetu. Zostały oparte na informacjach o wieku, płci i miejscu zamieszkania. W sumie przebadano 10 800 osób, z czego 800 osób z Hiszpanii i 1000 osób z każdego z pozostałych krajów.

O NordVPN

NordVPN jest najbardziej zaawansowanym dostawcą usług VPN i korzystają z niego miliony internautów z całego świata. NordVPN zapewnia podwójne szyfrowanie VPN i Onion Over VPN oraz gwarantuje prywatność bez śledzenia. Jedną z kluczowych funkcji produktu jest Threat Protection, która blokuje szkodliwe strony internetowe, złośliwe oprogramowanie, trackery i reklamy. NordVPN jest bardzo łatwy w obsłudze, oferuje jedne z najlepszych cen na rynku i posiada ponad 5000 serwerów w 60 krajach na całym świecie. Więcej informacji: http://nordvpn.com/pl/.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama