Wtorek, 9 sierpnia 2022 04:11
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

O tym jak pomagać osobom starszym w CKZ NAUKA

W tczewskim CKZ NAUKA odbyło się seminarium pt. „Jak wspierać opiekunów nieformalnych w sprawowaniu opieki nad osobami starszymi w domu”. Seminarium odbył się w ubiegłym tygodniu.
O tym jak pomagać osobom starszym w CKZ NAUKA
Obecnie kwalifikacje i kompetencja związane z pomocą osobom starszym są bardzo cenione zarówno na polskim oraz m.in. niemieckim rynku pracy.
Autor: CKZ Nauka

Organizatorami byli Małopolska Izba Samorządowa wespół z CKZ „NAUKA” i MOPS Tczew. Tematykę tę dyskutowano nieprzypadkowo w CKZ „NAUKA” , która już w 2005 r. zadecydowała o uruchomieniu pierwszych kierunków nauczania w zawodach wiązanych z opieką społeczną. Pierwszym kierunkiem była opiekunka środowiskowa, kolejnymi: opiekun osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun w DPS, opiekun medyczny. Z założenia, słuchacze tych kierunków zdobywają wiedzę nie tylko w zakresie opieki i pielęgnacji, ale też wsparcia emocjonalnego. Jest to - rzec należy trend światowy, związany z rosnącym znaczeniem wszechstronnej pomocy dla coraz liczniejszej populacji osób starszych, wymagających opieki i wsparcia. Właśnie to sprawiło, że w Nauce stworzono szkoły, których celem jest przygotowanie osób do pełnienia roli kompetentnych opiekunów.

Aby jeszcze bardziej zapoznać młodych ludzi z potrzebami osób starszych i niesamodzielnych, wprowadzono w Liceum Ogólnokształcącym innowację medyczną. Na lekcjach tych, w sposób teoretyczny i praktyczny młodzież przyswaja umiejętności związane z kompetencjami opiekuna osób starszych. Uczeń, który nabędzie taką wiedzę odegra bardzo ważną rolę w życiu środowiska osób starszych i niesamodzielnych.

Będzie w stanie uczulić i przygotować rodziny, bliskich, a także sąsiadów zdolnych dom poprawy komfortu życia seniorów. Nasi absolwenci znajdują pracę w szpitalach, domach pomocy społecznej, domach pomocy dziennej, chociaż zdecydowanie głównym celem uczniów było zdobycie wiedzy potrzebnej do opieki nad bliskimi. Podstawą gruntownego przygotowania uczniów do wykonywania pracy jest zapewnienie przez Naukę odpowiedniego zaplecza dydaktycznego . Stąd pomysł zatrudnienia profesjonalnej kadry i stworzenia pracowni medycznej , w której - w warunkach zbliżonych do życia codziennego- każdy ze słuchaczy może wykonać szereg ćwiczeń i zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zaznaczyć należy, że edukacja w CKZ NAUCE nie dotyczy wyłącznie uczniów tej szkoły.


Placówka organizuje również kursy, w których mogą brać udział praktycznie wszyscy zainteresowani zdobyci a kompetencji opiekuna osoby starszej. Troska o wszechstronne wykształcenie uczniów zaowocowała w tym roku szkolnym objęciem patronatem edukacyjnym CKZ NAUKA przez Powiślańską Szkołę Wyższą z Kwidzyna, zajmującą się również kształceniem na kierunkach medycznych. W trakcie seminarium uczestnicy zostali poinformowani o tym, że szkół otrzymała dostęp do platformy HomeCare, z zasobami edukacyjnymi dla samodzielnego uczenia się i rozwijania kompetencji i umiejętności w zakresie opieki nad osobą starszą w domu. Posiada ona dwa obszary szkoleniowe- związane z opieką nad osób starszą oraz z inteligencją emocjonalną opiekuna nieformalnego. Platforma jest dostępna w wersji językowej polskiej, szczegółowe informacje po adresem:

http://opiekadomowa.homecareproject.eu/

CKZ „NAUKA”


 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama