czwartek, 29 września 2022 14:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Łaty na Wiśle, a woda była poniżej progu minimalnego

Miesiąc temu Wisła i Nogat pełne były tzw. łat czyli piaszczystych kilkumetrowych wysp na środku rzeki. Widoki te przypominały te z Etiopii. To wyraźny znak, że susza, choć może nie aż tak groźna jak w ubiegłych latach, w tym roku także jest wyraźna.
Łaty na Wiśle, a woda była poniżej progu minimalnego
Autor: W. Mocny

Przy mostku wiślanym w stronę Bałdowa za os. Czyżykowo woda ma kilkanaście centymetrów.

Przy pięknej pogodzie przyczółki Mostu Tczewskiego są mocno odsłonięte, przy ich brzegach widać kamienie, które normalnie przykrywa woda. Idąc w stronę Knybawy widać łaty i płycizny.

Na starych przeprawach promowych można zobaczyć podstawy umocnień. I na taki widok możemy natrafić patrząc także z mostu k. Kwidzyna.

W pogłębionym kanale żeglugowym przy śluzach w Białej Górze, poziom wody spadł poniżej wodowskazu, który kończy się na 150 cm – ok. trzech tygodni temu wynosił ~126 cm, a zatem nie było nawet go po co mierzyć bo i tak był ponad 2 metry za niski nawet dla barek płaskodennych (!).

W okolicach Lipianek w zasadzie można przejść na drugą stronę po odsłoniętym dnie, gdyż pomiędzy łachami piachu zostało jedynie nieco ponad 60 cm wody...

Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki zanotowano na Supraśli oraz lokalnie na Biebrzy. Stan średni zanotowano na Nidzie, Bystrzycy, Tyśmienicy, Orzycu, Krznie, Nurcu i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Skawie, Dunajcu, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Sanie, Kamiennej, Narwi, Biebrzy, Pisie, Bugu, Liwcu, Bzurze i Drwęcy.

Stan Wisły wynosił 7 lipca - 270 cm, natomiast w Grudziądzu – 176 cm; 20 lipca – Tczew - 277 Grudziądz – 185; 25 lipca – Tczew - 271 – Grudziądz – 174.


Susza będzie miała wpływ na stan rolnictwa w powiecie tczewskim.


W tegorocznym okresie wegetacyjnym od 21 marca do 20 lipca opracowano siedem raportów dotyczących monitoringu suszy rolniczej. W tym okresie stwierdzono niedobory wody powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w średnich warunkach pogodowych dla upraw:

Zbóż jarych,

Zbóż ozimych,

Rzepaku i rzepiku,

Truskawek,

Krzewów owocowych,

Kukurydzy na ziarno,

Kukurydzy na kiszonkę,

Roślin strączkowych,

Tytoniu,

Warzyw gruntowych,

Drzew owocowych,

Chmielu,

Ziemniaka.


 

Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.

Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego od -160 do -229 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Nizinie Śląskiej od -160 do -219 mm. Duże niedobory stwierdzono także na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -159 mm. Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych raporty rolnicze stwierdzają wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.


 

Susza rolnicza występowała na terenie 14 województw kraju w dwunastu uprawach:

• Kukurydzy na ziarno,

• Kukurydzy na kiszonkę,

• Krzewów owocowych,

• Roślin strączkowych,

• Zbóż jarych

• Zbóż ozimych,

• Warzyw gruntowych,

• Tytoniu,

• Truskawek,

• Drzew owocowych,

• Chmielu,

• Ziemniaka.


 

Z raportów oceniających stan suszy w Polsce wynika, że na szczęście mimo występowania problemu suszy, w skali kraju problem ten dotyczy woj. pomorskiego w znikomym stopniu, chociaż ma to istotny wpływ na wielkość plonów. Największy problem suszowy występuję w Wielkopolsce oraz województwa południowych, zwłaszcza woj. lubuskim i na Dolnym Śląsku. Tam jeśli chodzi o krzewy owocowe, rośliny strączkowe i kukurydzę problem ten w każdy z ww. województw dotyka Wielkopolski: 134 – 164 gmin, a w Lubskiem i Dolnoślśkiem – kilkudziesięciu gmin.

Straty plonów z powodu niedoboru wody wystąpiły we wszystkich województwach Polski.

Należy zaznaczyć, że obserwowane znaczne złagodzenie suszy w obecnie monitorowanym sześciodekadowym okresie, wynika m.in. z bardzo dużych opadów jakie notowano na terytorium kraju w I dekadzie lipca, na którym deficyt wody w poprzednich publikowanych raportach był największy (w południowo-wschodniej części Polski).


 

Opr. W. Mocny

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama