czwartek, 29 września 2022 13:32
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Busole 2021” - projekt rozbudowy placu zabaw zakończony

Plac zabaw został rozbudowany, uzupełnienie go o drewniane elementy służące swobodnej zabawie oraz wielostanowiskowa kuchnia błotna. To elementy realizacji, która powstała przy Szkole Podstawowej nr 61 w ramach konkursu grantowego „Busole 2021” przygotowanego przez DCT Gdańsk SA. Na ten projekt szkoła otrzymała maksymalne dofinansowanie w wysokości 36 tys. zł.
  • Źródło: UM Gdańsk
„Busole 2021” - projekt rozbudowy placu zabaw zakończony
Źródło: UM Gdańsk

W styczniu 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 61 im. Józefa Wybickiego przy ul. Siennej 26 w Gdańsku, dziś wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11, wzięła udział w I edycji konkursu grantowego pod nazwą „Busole 2021”. Konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest DCT Gdańsk SA, miał na celu wyłonienie oraz sfinansowanie projektów najbardziej odpowiadających na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców. Projekty mogły być związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalną historią, ochroną środowiska czy zapobieganiem wykluczeniu społecznemu.

Szkoła Podstawowa nr 61 za projekt „Kierunek – Podwórko 61” otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 36 tys. zł. Środki te, w kwocie 34 tys. zł, zgodnie z założeniami projektu, zostały przeznaczone na doposażenie placu zabaw. Pozostała kwota 2 tys. zł zostanie przeznaczona na zorganizowanie i przeprowadzenie gry terenowej mającej na celu popularyzację tego miejsca wśród społeczności lokalnej.  

Aby integrować i edukować

W efekcie powstała przestrzeń przyjazna dzieciom i naturalny plac zabaw uwzględniający przyrodę jako centralną oś projektu. Tutaj dzieci mogą odkryć, że przyroda inspiruje. To miejsce, które pozwala na rozwijanie wyobraźni, kreatywności, koordynacji ruchowej, a także kompetencji społecznych. Ma ono służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale i lokalnej, tak by sprzyjać spotkaniom i nawiązywaniu wzajemnych relacji.  

Powstała w ramach projektu kuchnia błotna jest miejscem, w którym dzieci mogą bawić się w gotowanie z błota, liści, gałązek czy kasztanów. Mają dostęp do sprzętów kuchennych, takich jak garnki, patelnie, łyżki oraz do świeżej wody. Kuchnia błotna ma być miejscem, którym opiekować się będą uczniowie i uczennice, aby dzieci brały odpowiedzialność za przestrzeń, w której się uczą i odpoczywają.   

- Swobodna zabawa jest podstawą rozwoju każdego dziecka. To radość z odkrywania własnych ścieżek, poszukiwania niestandardowych rozwiązań, współpraca i budowanie zaufania do samego siebie. Dlatego otwarcie Podwórka 61 jest ważnym punktem mojego kalendarza. Kuchnia błotna, Gratosfera, a w przyszłości także mam nadzieję Zielona Klasa dadzą dzieciom naturalne warunki rozwoju - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W przestrzeni podwórka znajdują się obecnie:  

  • plac zabaw dla dzieci, który kilka lat temu powstał w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”; 
  • GratoSfera, która powstała w 2021 roku jako strefa kreatywnej i swobodnej zabawy przy wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego;  
  • naturalne tunele i szałasy stworzone dzięki nasadzeniom wierzbowym wykonanym przy wsparciu firmy DCT w 2021 roku; 
  • kuchnia błotna z podestem zbudowana z drewnianych elementów oraz tor przeszkód, które powstały w tym roku w ramach grantu „Busole 2021”.  

- Naszym marzeniem jest, by przestrzeń zewnętrzna dla młodszych dzieci podzielona była na 4 strefy: zabaw ruchowych, nauki, zabaw kreatywnych i relaksu.  Zależy nam, aby w najbliższej przyszłości powstała piaskownica, zasłona od słońca, krąg opowieści, zielona klasa, ławka zygzak, restauracja, ścianka interaktywna - mówi Anna Kuchta, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 61.  

Planowane jest, aby w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 powstał na tym terenie labirynt z witek wierzbowych oraz altana. Obecnie w formie przetargu wyłaniany jest wykonawca zadania.  


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama