czwartek, 29 września 2022 12:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kamera, Akcja!!! Gdynia Filmowa: Tomasz Kolankiewicz

Kamera, akcja! Przed państwem Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Rozmową na temat tego, na jakie filmowe emocje mogą liczyć w tym roku festiwalowi widzowie rozpoczynamy nasz studyjny cykl „Gdynia Filmowa”. We foyer Teatru Muzycznego w Gdyni, w anturażu nawiązującym do czystego, gdyńskiego powietrza i morskiej bryzy będziemy przez czas trwania FPFF dyskutować z osobami, które tworzą festiwal – organizatorami, członkami ekip, aktorami i reżyserami.
  • Źródło: UM Gdynia
Kamera, Akcja!!! Gdynia Filmowa: Tomasz Kolankiewicz
Źródło: UM Gdynia

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozpoczął się w poniedziałek i w błyskawicznym tempie nabiera obrotów co najmniej takich, jak kręcąca się szpula taśmy filmowej. Miastem na tydzień zawładnął film - i to w najlepszym wydaniu, bo okraszonym przedpremierowymi pokazami najnowszych, polskich wysokobudżetowych produkcji.

Wypełniają się sale kinowe, a przechadzając się centrum miasta, można przypadkowo - ot tak, niemal na każdym rogu - spotkać znanych aktorów, cenionych reżyserów czy filmowców, którzy stali za wielkimi, obsypanymi nagrodami tytułami. Chodnikami pospiesznie mkną fotografowie i ekipy telewizyjne; wszyscy chcą uchwycić największe gwiazdy. Filmowy klimat po prostu unosi się w powietrzu. A my chcemy go uchwycić, żeby poczuli go wszyscy, nawet ci, którzy bezpośrednio nie uczestniczą w pokazach filmowych czy innych wydarzeniach związanych z 47. FPFF.

Właśnie dlatego prezentujemy festiwalowy cykl rozmów w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność studio - „Gdynia Filmowa”. We foyer Teatru Muzycznego każdego dnia ekipa portalu Gdynia.pl czeka na gości związanych nie tylko z konkretnymi filmami i rolami, ale też i tych, bez których festiwal po prostu by się nie odbył - organizatorów czy jurorów, dzięki którym zapadają najważniejsze decyzje.

https://www.youtube.com/watch?v=X9Cnvgz9F_g&t=1s

Tomasz Kolankiewicz

Filmoznawca z pokaźnym dorobkiem zawodowym, historyk filmu, kurator cykli filmowych, doświadczony programista filmowy i autor licznych przeglądów. Od 1 września 2020 roku - dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który w nowej roli do tej pory przetarł już szlaki podczas dwóch edycji wydarzenia.

Przez wiele lat współpracował z telewizją, będąc między innymi redaktorem programowym redakcji filmowej TVP Kultura (2008-2017), działał także w kooperatywie z festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury, wymieniając chociażby Filmotekę Narodową - Instytu Audiowizualny, Europejskie Centrum Solidarności czy Nowy Teatr.

W pracy selekcjonera i programisty filmowego stara się przybliżać widzom jak najszerszy obraz kinematografii: od klasyki i kina artystycznego po kino gatunkowe. Cykle filmowe, w jakich się specjalizuje, prezentując historię kina, nawiązują do współczesnych realiów społeczno-politycznych.

Tomasz Kolankiewicz za cel stawia sobie przybliżanie widzom zarówno filmowych klasyków oraz kina artystycznego, jak i kina gatunkowego. Odpowiada za organizację kilkudziesięciu przeglądów filmowych - polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, kina grozy, retrospektyw mało znanych prądów filmowych czy kilkunastu retrospektyw polskiego kina gatunkowego.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama