czwartek, 29 września 2022 12:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bony kolekcjonerskie o nominale „0 złotówek gdańskich”

W ostatnich miesiącach nakładem Mennicy Gdańskiej ukazały się dwa bony kolekcjonerskie: wpisujący się w nurt rozważań o zaawansowanej technologicznie przyszłości – Cyberpunk oraz Mieszko I - upamiętniający postać pierwszego historycznego władcy Polski.
  • Źródło: Mennica Gdańska
Bony kolekcjonerskie o nominale „0 złotówek gdańskich”
Źródło: Mennica Gdańska

Warto zaznaczyć, że oba bony zapoczątkowują cykle tematyczne – „The Punk Universe”, o współczesnych nurtach stylistycznych science-fiction oraz serię o władcach Polski. Bony oznaczone nominałem „0 złotówek gdańskich” powstały w czasie, gdy niesłabnącą popularnością cieszą się emisje tzw. „0 euro”.

Początkiem tego typu emisji był pomysł, który zrodził się w Indiach, jako manifest przeciwko wszechobecnej w tym kraju korupcji. Jedna z indyjskich organizacji pozarządowych stworzyła, posługując się jako wzorem obiegowym banknotem o nominale 50 rupii, bon oznaczony nominałem „0 rupii”, który rozprowadzała w wielomilionowym nakładzie. Miał być on wręczany urzędnikom i funkcjonariuszom państwowym żądającym łapówek (w zamian za wykonywanie czynności urzędowych) i wywoływać u nich zawstydzenie.

Mennica Gdańska posługując się nominałem 0 złotówek gdańskich (dawna waluta miasta Gdańska) stworzyła bony kolekcjonerskie z takim właśnie antykorupcyjnym przesłaniem. Zostały one przesłane do wszystkich kluczowych instytucji rządowych i samorządowych, aby w rękach urzędników mogły stanowić realne narzędzie do walki z korupcją. Od tej pory, urzędnik któremu proponuje się łapówkę w zamian za „załatwienie sprawy” może w ten niestandardowy sposób przeciwstawić się łamaniu prawa.

Oba bony wyprodukowane zostały przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych i zwierają podobny zestaw zabezpieczeń, jak pozbawiony wybielaczy optycznych papier z dwutonalnym bieżącym znakiem wodnym i barwnymi włóknami ochronnymi, nadruki wykazujące luminescencję w ultrafiolecie, mikrodruki, czy elementy holograficzne. Może czas powiedzieć STOP KORUPCJI i wręczyć bon o nominale „O złotówek gdańskich” zdemoralizowanej osobie w Twoim otoczeniu?

WIĘCEJ:
www.mennica-gdanska.pl
www.facebook.com/mennicagdanska
www.instagram.com/mint_of_gdansk/


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama