czwartek, 29 września 2022 12:35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Potrącenie rowerzysty na przejeździe rowerowym. Ranna osoba w szpitalu

Na jednej z ulic Tczewa doszło do wypadku z udziałem rowerzysty. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia drogowego wstępnie ustalili, że kierowca peugeota nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym. Cyklistę przewieziono do szpitala.
Potrącenie rowerzysty na przejeździe rowerowym. Ranna osoba w szpitalu
Autor: KPP Tczew

19 września br. przed godziną 13 przy ul. Jedności Narodu w Tczewie, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty.
 

- Policjanci pracujący na miejscu wypadku wstępnie ustalili, że 77-letni kierowca peugeota nie ustąpił pierwszeństwa 42-letniemu rowerzyście na przejeździe rowerowym – relacjonuje st. post. Katarzyna Ożóg z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - - W wyniku uderzenia cyklistę przewieziono do szpitala. Policyjne badanie trzeźwości wykazało, że obaj biorący udział w zdarzeniu mieszkańcy Tczewa byli trzeźwi. Policjanci zabezpieczyli miejsce wypadku, przeprowadzili oględziny i wykonali szkic wraz z dokumentacją fotograficzną.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu. Przede wszystkim kierowców samochodów, którzy powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami, i tak:
 

• zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe,
 

• jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić,
 

• przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi,
 

• kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
 

• Ponadto podczas wyprzedzania roweru, kierujący jest obowiązany zachować odstęp nie mniejszy niż 1 m.

 

Rowerzysto, zadbaj o własne bezpieczeństwo!

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
 

KPP Tczew
 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama