piątek, 26 czerwca 2026 02:33
Reklama

Medytacyjne REQUIEM „Bolesne opadanie liści”

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie w miniony niedzielny wieczór, zorganizowało dla mieszkańców koncert muzyki klasycznej. Wzięli w nim udział muzycy z orkiestry Progress, oktet wokalny Art 'n’ Voices i znany tczewski saksofonista Adama Wendt. Aranżacje muzyczne doskonale podkreślał śpiew chórzystów.
Medytacyjne REQUIEM „Bolesne opadanie liści”

Autor: Z. Mocny

Koncert zapowiadano jako światową premierę REQUIEM „Bolesne opadanie liści” pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty Romana Landowskiego.

A wszystko to w w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, który ma jak wszystkie kościoły gotyckie świetną akustykę, idealną dla muzyki klasycznej. Całe wydarzenie poprowadził dyrygent orkiestry Szymon Morus.

Muzyka była podniosła, miejscami nawet patetyczna. Chórzyści podkreślali śpiewem poezję i przesłanie twórczości Romana Landowskiego. Ja pisali organizatorzy w załączonym programie, Requiem Romana Landowskiego jest opisem podróży, którą dusza odbywa po śmierci. Forma ta, wzorująca się na strukturach zaczerpniętych z „Pieśni nad pieśniami” jest swobodną medytacją nad sensem ludzkiego istnienia, uwikłanego w konieczność wyborów oraz metafizyczną modlitwą unikającą jednostronnej, religijnej przynależności. To zapis pragnień jednostki, która w pytaniach odnajduje prawdziwą esencję nieustannego przemijania.

Muzycznie, Requiem stanowi kompilację tekstów R. Landowskiego z łacińskim pierwowzorem, wpisanym w nasz kod kulturowy. Koncert miał zatem wymiar sakralny, żałobny i medytacyjny. Był też formą dziękczynienia (hymn Dankpsalmie) za życie kociewskiego twórcy.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Miasta Tczewa, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


 

(tomm)/Fot. Zbigniew Mocny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Temperatura: 17°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rol Treść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył. Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniu Autor komentarza: Bob sanders Treść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co? Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu” Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogach Treść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kina Źródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie! Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogach Treść komentarza: To szkoda że zamykają kino Źródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie! Autor komentarza: Agnieszka Treść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów. Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama