piątek, 5 grudnia 2025 10:21
Reklama

Umów o dzieło coraz mniej

W ubiegłym roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło 1,1 mln formularzy RUD, na których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. Jest to najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych od 2021 r., gdy zaczął działać rejestr. Na Pomorzu w 2024 r. zgłoszono ponad 14,5 tys. umów o dzieło. Zrobiło to niemal 5,3 tys. podmiotów.
Umów o dzieło coraz mniej

Przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły od 1 stycznia 2021 r. obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Podmioty przekazują informację na formularzu ZUS RUD, gdzie wpisują dane swoje oraz wykonawcy umowy, jej przedmiot, a także datę rozpoczęcia i zakończenia.

W 2024 r. do ZUS w całym kraju wpłynęło o 97,6 tys. mniej formularzy RUD i zgłoszono na nich o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 71,7 tys. podmiotów. Największą grupę, bo prawie 98 proc., stanowili płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. Osób fizycznych, które zgłosiły do ZUS umowę o dzieło, a nie są płatnikami składek, było 1,1 tys. Umowy o dzieło zgłaszano przede wszystkim za pośrednictwem PUE/eZUS. W ten sposób trafiło do ZUS blisko 92 proc. zgłoszeń.

W 2024 r. na formularzach RUD częściej zgłaszane były umowy o dzieło zawierane z mężczyznami – stanowili oni 51,75 proc. wykonawców. Prawie co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30–39 lat. Umowy o dzieło były zawierane najczęściej na jeden i na osiem dni.

Najwięcej osób, które wykonywały umowy o dzieło zgłoszono w sekcji informacja i komunikacja – 20,18 proc. Na dalszych miejscach znalazły się sekcje: działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 18,10 proc. oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 13,95 proc.

Ponad 25 tys. wykonawców umów o dzieło, czyli 7,55 proc. ogółu pochodziło z Pomorza.

Liczba cudzoziemców wykazanych w formularzach RUD wyniosła ponad 19,3 tys., co stanowi 5,29 proc. wszystkich osób, które wykonywały  umowy o dzieło. Choć liczba zgłaszanych umów o dzieło w 2024 r. jest najniższa od początku istnienia rejestru, zanotowano niewielki wzrost odsetku umów zawieranych z cudzoziemcami. Najczęściej zawierane są one nadal z obywatelami Ukrainy, ale trzeba podkreślić wzrost liczby umów zawieranymi z obywatelami Białorusi, a także pojawienie się w zestawieniu obywateli m.in. Indii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
mgła

Temperatura: 3°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama