środa, 11 marca 2026 13:02
Reklama

"Razem świętujmy 740 lat”. Malbork świętuje nadanie praw miejskich

W 2026 roku Malbork obchodzi wyjątkowy jubileusz, 740. rocznicę nadania praw miejskich. To ważne wydarzenie w historii miasta, które przez wieki rozwijało się wokół jednej z najważniejszych warowni średniowiecznej Europy.
  • Źródło: UM Malbork
"Razem świętujmy 740 lat”. Malbork świętuje nadanie praw miejskich

Historia Malborka sięga 1274 roku, kiedy na te tereny przybyli pierwsi krzyżacy i rozpoczęli budowę zamku. Jednak formalne nadanie praw miejskich nastąpiło najprawdopodobniej 27 kwietnia 1286 roku. Wówczas mistrz krajowy Konrad von Thierberg Młodszy wystawił dokument lokacyjny dla istniejącej już przy zamku osady, nadając jej prawa miejskie na prawie chełmińskim.

Oryginalny dokument lokacyjny miasta nie zachował się do naszych czasów. Przez wiele lat uważano, że został on wystawiony w 1276 roku. Dopiero badania historyczne prof. Jana Powierskiego pozwoliły skorygować tę datę i przesunąć ją o dziesięć lat – właśnie na rok 1286.

Z okazji jubileuszu Urząd Miasta Malborka, Rada Miasta oraz miejskie instytucje kultury przygotowały bogaty program wydarzeń pod wspólnym hasłem „Razem świętujmy 740 lat. Jubileusz nadania praw miejskich”. Wśród zaplanowanych inicjatyw znalazły się wydarzenia kulturalne, edukacyjne, artystyczne oraz spotkania integracyjne.

Jubileusz 740-lecia nadania praw miejskich to nie tylko okazja do wspólnego świętowania, ale także moment refleksji nad bogatą historią Malborka oraz jego rozwojem. Organizatorzy zapraszają mieszkańców i gości do udziału w wydarzeniach i wspólnego celebrowania tej wyjątkowej rocznicy.

Poniżej publikujemy kalendarium wydarzeń na kwiecień-maj
http://m.82-200.pl/2026/03/orig/740nowe-12371.png

Konkurs plastyczny "Marianek świętuje 740. rocznicę urodzin miasta Malborka"
marzec 2026 ogłoszenie konkursu, 15 kwietnia 2026 r. wyniki konkursu

Łacina Urodzinowo z okazji 740 urodzin Malborka
11 kwietnia - Szkoła łacińska (MCKIE)

Artur Andrus - spotkanie autorskie
21 kwietnia - Klub 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego

„Malbork – 740 lat przygód. Historia, zagadki i kolory”
22-23 kwietnia - Miejska Biblioteka Publiczna - zajęcia literacko plastyczne

Święto 22.Bazy Lotnictwa Taktycznego połączone z 15-leciem jej istnienia
24 kwietnia

Piknik urodzinowy na Placu Jagiellończyka
25 kwietnia - Rada Miasta Malborka, Urząd Miasta Malborka, Muzeum Miasta Malborka

"Woda, piwo, miód i wino. Napitki w dziejach Malborka”
28 kwietnia - Muzeum Miasta Malborka

IV Wielki Test Wiedzy o Malborku
28 kwietnia - Stowarzyszenie Malbork Wczoraj i Dziś, Muzeum Miasta Malborka

"Malbork – 740 lat przygód. Historia, zagadki i kolory"
29-30 kwietnia - Miejska Biblioteka Publiczna - zajęcia literacko plastyczne

Festiwal Piosenki Przedszkolaka „Przepióreczka”
29-30 kwietnia - Klub 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego

"740 Urodziny Miasta" - Scena dla Malborka
1 maja - parking przy Muzeum Miasta Malborka, MCKiE
16:00-19:00 Strefa Animacji dla dzieci, Strefa Gastronomiczna,

Występy: Impuls, Balbiny, Bursztynki, Studio Wokalne Ewy Szwajlik, Zespół Pieśni i Tańca, Grupa Wokalna Folk z 22.BLT, Małe Łubudubu, Noa Sakutov, Marcelina Runewicz.

19:00 Gość specjalny - TADEUSZ SEIBERT z zespołem

”Niech nam szumi Młody Las” Wernisaż wystawy oraz promocja książki
z okazji 85-lecia powstania Związku Polaków "Młody Las”
5 maja - Muzeum Miasta Malborka

"Malbork – 740 lat przygód. Historia, zagadki i kolory"
6-7 maja - Miejska Biblioteka Publiczna - zajęcia literacko plastyczne

Noc Muzeów w stylu PRL
16/17 maja - Muzeum Miasta Malborka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 50 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama