wtorek, 14 kwietnia 2026 15:12
Reklama

Stanęła w obronie życia! Skazana przez sąd, ułaskawiona przez prezydenta RP

Prezydent Karol Nawrocki skorzystał z prawa łaski wobec Weroniki Krawczyk ze Starogardu Gdańskiego. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, decyzja została podjęta 13 kwietnia 2026 roku i dotyczy jednej osoby.
Stanęła w obronie życia! Skazana przez sąd, ułaskawiona przez prezydenta RP
fot. Fundacja Ratujżycie.pl

Sprawa ma swoje źródło w wpisie opublikowanym przez kobietę w 2016 roku na zamkniętej grupie w serwisie Facebook. Odpowiadając na pytanie jednej z użytkowniczek, Weronika Krawczyk, matka trójki dzieci, odradziła konsultację u gdańskiego ginekologa, powołując się na własne doświadczenia – wskazała m.in. na błędną diagnozę zespołu Downa u jej dziecka oraz sugestie dotyczące przerwania ciąży. Warto dodać, że lekarz, którego dotyczył wpis, był wcześniej skazany – w 2008 roku – za wykonywanie nielegalnych aborcji w prywatnym gabinecie w Gdańsku.

Lekarz uznał wypowiedź za naruszającą jego dobra osobiste i skierował przeciwko kobiecie prywatny akt oskarżenia. Sądy obu instancji przyznały mu rację, uznając, że doszło do zniesławienia za pomocą środków komunikacji. Krawczyk została skazana na karę ograniczenia wolności, zobowiązana do przeprosin oraz do upublicznienia wyroku. Ponieważ odmówiła wykonania części orzeczenia, groziła jej kara aresztu. W grudniu 2025 roku wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o ułaskawienie.

Kancelaria Prezydenta w komunikacie (PU.117.10.2026) podała, że postępowanie ułaskawieniowe prowadzone było na podstawie art. 139 Konstytucji RP, po uprzednim uzyskaniu akt sądowych zgodnie z art. 567 § 2 k.p.k., a sprawa była rozpatrywana przez sądy obu instancji. Prezydent zastosował prawo łaski poprzez darowanie kary ograniczenia wolności, uchylenie obowiązku przeprosin i publikacji wyroku oraz zatarcie skazania. Wskazano również, że chodziło o przestępstwo z art. 212 § 2 k.k.

W uzasadnieniu decyzji podkreślono m.in. incydentalny charakter czynu, ustabilizowany tryb życia skazanej oraz jej sytuację rodzinną – w tym opiekę nad trojgiem dzieci, z których jedno jest niepełnosprawne – a także względy sprawiedliwości i proporcjonalności kary.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 33 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama