Wypad do miasta#1 - Nowy Dwór Gdański

  • 21.07.2020, 11:08
  • DK
Wypad do miasta#1 - Nowy Dwór Gdański pl.tripadvisor.com

Podziel się:

Wielu przedstawicieli branży turystycznej sądzi, że z powodu epidemii korona wirusa podniesie się liczba zainteresowanych zwiedzaniem naszego kraju. Wynikać to może rzecz jasna z utrudnień wyjazdu za granicę w obecnym czasie, ale też ze strachu przed pandemią Covid-19.

Jak podaje www.gdansk.pl, Gdańska Organizacja Turystyczna i Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna przeprowadziły badanie (materiał zebrano w marcu), w którym na pytania odpowiadali przedstawiciele 249 pomorskich firm związanych z sektorem turystycznym, czy gastronomią. Na zagadnienie odnoszące się do formy, w jakiej turyści będą wypoczywać w naszym województwie, aż 23% respondentów odpowiedziało, że to „City Break” wróci najszybciej.

„City Break” można określić jako krótkie, jednodniowe zwiedzanie konkretnego miasta. Ten rodzaj turystyki jest coraz bardziej popularny w krajach zachodniej Europy, ale też w Polsce. Czy na Pomorzu miasta powiatowe mogą przyciągnąć zwiedzających na cały dzień?

Nowy Dwór Gdański

Stolica powiatu nowodworskiego położona jest w centralnej części charakterystycznego regionu, jakim są Żuławy Wiślane. Szybki rozwój miasta nastąpił w XIX wieku po okresie wojen napoleońskich. W 1824 roku przeniesiono tutaj z Nowego Stawu Sąd Królewski. 35 lat później Nowy Dwór otrzymał prawa osady targowej, a w 1880 cesarz pruski Wilhelm I Hohenzollern nadał miejscowości prawa miejskie.

W Nowym Dworze najbardziej absorbującą czas atrakcją jest z pewnością Żuławski Park Historyczny. Dla przyjezdnych szczególnie można polecić zwiedzanie Muzeum Żuławskiego, które jest częścią parku. Obiekt mieści się na ulicy Kopernika 17. Wcześniej znajdowały się tu stajnie pocztowe, a od 1890 roku — serownia. Swój muzealny charakter budynek posiada od 26 lat, natomiast cały kompleks Parku Żuławskiego oddano do użytku w 2011 roku.

Muzeum wznowiło działalność 2 maja, a od 3 czerwca wróciło do godzin otwarcia sprzed pandemii (wtorek – piątek 10:00-16:00, sobota – niedziela 11:00-16:00). Bilet normalny kosztuje 6 złotych, natomiast ulgowy o połowę taniej.

Charakterystyczną częścią krajobrazu regionu Żuław są domy podcieniowe, a w okolicach Nowego Dworu jest ich sporo. Aż trzy takie obiekty można zobaczyć w różnych częściach wsi Orłowo (położonej 5 minut jazdy samochodem od Nowego Dworu). Najbardziej popularny obiekt znajduje się na ulicy Mennonickiej 11.

W Nowym Dworze nie brakuje otwartych restauracji. Na ulicy Henryka Sienkiewicza 2 Willa Restauracja Joker (poniedziałek 9:00-23:00, wtorek – piątek 8:00-23:00, sobota – niedziela 11:00-23:00) oferuje m.in. flaki słowiańskie, wywar z gęsiny, regionalny ser solano, czy teksańskie żeberka. Wojt Food & Sweet (poniedziałek – piątek 9:00-22:00, sobota – niedziela 9:00-23:00) na ulicy Łąkowej 10 proponuje świeże pieczywo wypiekane na miejscu. W Nowym Dworze znajduje się też Karczma Sielska Zagroda (otwarta codziennie od 11:00 do 22:00), która przeszła w 2018 roku metamorfozę związaną z popularnym telewizyjnym programem „Kuchenne Rewolucje”. Restauracja mieści się na ulicy Gdańskiej 12.

DK


Pozostałe