czwartek, 28 marca 2024 11:52
Reklama
Reklama

Wypad do miasta#2 - Malbork

Miejscowość położona nad Nogatem, w 1286 roku uzyskała prawa miejskie. Przyczynili się do tego Krzyżacy, którzy do 1274 roku budowali tu zamek. Stał się on nie tylko wizytówką Marienburga (pierwotna, niemiecka nazwa Malborka) i Powiśla, ale też całego Pomorza.
Wypad do miasta#2 - Malbork

Autor: zamekmalbork.pl, pl.facebook.com Dinopark Malbork, radiomalbork.fm, visitmalbork.pl

Państwo Krzyżackie miało tu swoją stolicę w latach 1309-1457. W XIV wieku szybko się rozwijała dzięki połączeniom rzecznym (pod postacią Wisły i Nogatu) z innymi miejscowościami. Malbork wrócił do państwa polskiego w 1466 roku. Po pierwszym rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772 roku miasto zajęły Prusy. W swoim średniowiecznym duchu przetrwało aż do 1945 roku. Podczas oblężenia, zniszczyli go żołnierze radzieccy.

Polecając atrakcje stolicy powiatu malborskiego, nie sposób nie zacząć od omawianego już wcześniej obiektu historycznego. Muzeum Zamkowe w Malborku (ul. Starościńska 1)wznowiło swoją działalność 8 maja, natomiast już wszystkie wystawy i pomieszczenia są dostępne od 19 czerwca. Muzeum oferuje dwie opcje dla turystów. Od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 — 19:00 możemy zwiedzać wnętrze warowni w ramach „trasy historycznej”. Bilety możemy kupić jednak do 17:00. „Wejściówka” normalna kosztuje 47 złotych, natomiast ulgowa 37 złotych. Jest również bilet rodzinny za 158 złotych. Muzeum oferuje mniejsze ceny za Kartę Dużej Rodziny (normalny 24 złote, ulgowy 22 złote).

Natomiast „trasa zielona” umożliwia zwiedzającym spacer po terenach zamkowych. Ta ścieżka różni się czasową dostępnością od trasy historycznej, bo od wtorku do niedzieli od 17:15 do 20:30 (w poniedziałki wstęp jest bezpłatny w tych samych godzinach). Bilet możemy kupić do godziny 19:30 (normalny za 20 złotych, a ulgowy za 15 złotych). Kasy są otwarte codziennie od 9:00 do 19:30.

12 lipca Muzeum Miasta Malborka otworzyło nową wystawę czasową „Mała Polska, Wielcy Polacy”. Opowiada o polskich patriotach i okolicznościach związanych z plebiscytem 11 lipca 1920 na ziemi malborskiej. Zwiedzanie dostępne jest od wtorku do soboty w godzinach 10:00 — 17:00. Organizatorzy informują, że za wstęp nie musimy płacić. Muzeum znajduje się przy ulicy Tadeusza Kościuszki 54.

Malbork po pandemii oferuje również atrakcję dla najmłodszych, jaką jest Dinopark (ul. Toruńska 61). Jak podaje strona internetowa, wstęp jest możliwy codziennie od 10:00 do 19:00. Za bilet wstępu musimy zapłacić 44 złote. Dzieci do 13. roku życia i renciści płacą pięć złotych taniej. Cena minimalna „wejściówek” rodzinnych wynosi 117 złotych.

Jeśli pora obiadowa wypadnie akurat na zamku, to nie stanowi to żadnego problemu. W warowni, od strony mostu drewnianego na Nogacie, znajduje się restauracja Piwniczka, która w sezonie jest otwarta od 10:00 do 18:00. W znanym turystom lokalu w menu widnieją m.in. żurek staropolski, szaszłyk Jagiellonów, czy pstrąg z migdałami. Niegdyś w zamku funkcjonowała też Gothic Restaurant, ale 31 maja zakończyła działalność.

Jeśli jednak mamy ochotę na pizzę, makarony, jednym słowem kuchnię włoską, to ulicy Piastowskiej 1 jest otwarta restauracja Rotatoria. 18 maja wróciła do sprzedaży na miejscu, a od 31 włoskie smaki są dostępne w nowych godzinach (od niedzieli do czwartku 11:00 — 22:00, a od piątku do soboty 11:00 — 23:00).


Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 14°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 989 hPa
Wiatr: 28 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029Autor komentarza: Jolanta D.Treść komentarza: Jan Kulas, zasłużony dla Pomorza realizuje kolejne wyzwanie. Brawa dla Pana. Powodzenia w walce o Bezpieczny i Nowoczesny TczewŹródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama