Wypad do miasta#3 - Sztum

  • 23.07.2020, 09:15
  • DK
Wypad do miasta#3 - Sztum sztum.pl, tvsztum.pl

Podziel się:

Miasto położone jest na wschodzie województwa, między Malborkiem a Kwidzynem. Sztum w 1236 zdobyli Krzyżacy, którzy w latach 1326 — 1333 wznieśli tu swój zamek.

W 1416 nadali miejscowości prawa miejskie (potwierdził je 137 lat później król Polski — Zygmunt August). Największy rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, kiedy Sztum został mianowany na miasto powiatowe. Wówczas powstały m.in. budynek poczty, szkoła, szpital, a także sieć połączeń kolejowych.

W wolnej Polsce miasto jest siedzibą powiatu dopiero od 2002 roku. Wcześniej znajdowało się w granicach powiatu malborskiego, jednak sytuacja zmieniła się po protestach mieszkańców i Komitetu Obrony Powiatu Sztumskiego.

Jak podkreśla oficjalny portal internetowy miasta i gminy Sztum, miejscowość posiada bardzo dobre położenie komunikacyjne z Trójmiastem i Toruniem. Zawdzięcza to przecinającej ją drogą krajową nr 55. Posiadacze aut nie powinni zatem mieć utrudnionej przeprawy do stolicy powiatu sztumskiego.

Miasto leży też w okolicy dwóch dużych jezior: Barlewickiego oraz Zajerskiego. Nad tym drugim, popularnie nazywanym Sztumskim, można w okresie wakacyjnym (od 1 lipca do 31 sierpnia) skorzystać z plaży miejskiej. Na kąpielisku możemy wypoczywać codziennie od 11:00 do 19:00. Należy rzecz jasna pamiętać o zasadach bezpieczeństwa związanych z pandemią. To m.in. korzystanie z własnego sprzętu, czy unikanie dużych skupisk ludzkich.

Za drugą, równie dużą atrakcję, można uznać, mieszczący się przy ulicy Galla Anonima 16, zamek krzyżacki. Oddział zamiejscowy malborskiego Muzeum Zamkowego w Sztumie wznowił działalność 15 maja. Zwiedzanie XIV-wiecznego obiektu jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 — 18:00. W zamku, tak jak i na kąpielisku, obowiązują środki ostrożności. Za bilet normalny musimy zapłacić 7 złotych, a za ulgowy 5 złotych.

Jeśli w okolicach zamku nawiedzi nas ochota na jedzenie, to możemy udać się do Pizzerii Fantazja (ul. Galla Anonima 1). Pizza, burgery, zapiekanki, czy kebaby są dostępne od poniedziałku do piątku (11:00 — 23:00). Popularny Dom Restauracja Sztum, rozsławiony przez Kuchenne Rewolucje, jest otwarty codziennie od 11:00 do 20:00. Właściciele chwalą się (na łamach mediów społecznościowych) przygotowywanymi na miejscu wypiekami.

DK


Pozostałe