Wypad do miasta#5 - Pruszcz Gdański

  • 24.07.2020, 11:28
  • DK
Wypad do miasta#5 - Pruszcz Gdański pomorskie.travel.pl, faktoria-pruszcz.pl, pruszcz-gdanski.pl (S.Czalej)

Podziel się:

Miasto leży nad rzeką Radunią. Mieści się pomiędzy dwoma krainami geograficznymi: Żuławami Wiślanymi oraz Pojezierzem Kaszubskim. Przez swoją lokalizację, jeszcze jako wieś, była częstą bazą wypadową armii podczas różnego rodzaju konfliktów zbrojnych.

W XIX wieku Prusacy dużo inwestowali w rozwój Pruszcza. W drugiej połowie wieku rozwijała się tu infrastruktura, ale też powstały m.in. cukrownia, czy mleczarnia. Od 1920 roku miasto wchodziło w skład Wolnego Miasta Gdańska. Obecnie jest stolicą powiatu gdańskiego.

Największą atrakcją w Pruszczu jest z pewnością Faktoria Handlowa odzwierciedlająca schyłkowe czasy Cesarstwa Rzymskiego. Na terenie obiektu zwiedzający mogą zobaczyć chatę bursztyniarza, czy chatę wodza, gdzie wystawione są eksponaty z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Faktoria znajduje się na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Park Kulturowego na ulicy Zastawnej 8. 29 maja zostały zmienione godziny otwarcia. Obecnie możemy wejść na teren faktorii od wtorku do soboty (wtorek-piątek 11:00 — 17:00, sobota 10:00 — 17:00). Bilet normalny kosztuje 9 złotych. Ulgowy 6 złotych. Dostępny jest bilet rodzinny w cenie 20 złotych za 4 osoby. Co ciekawe, przez pandemię korona wirusa nie ma możliwości wypożyczenia audioprzewodnika. W zamian Faktoria poleca wziąć ze sobą telefon, z zainstalowaną aplikacją do czytania kodów QR. Posłużą nam za mobilnego oprowadzającego.

W Pruszczu zachowały się też perełki architektoniczne, które można zobaczyć na świeżym powietrzu. To np. kompleks cukrowni na ulicy Chopina 19. Obiekt znajduje się w okolicach dworca kolejowego. Możemy również odwiedzić kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego (ulica Wojska Polskiego 37), czy kanał Raduni ciągnący się od południowo-zachodniej części Pruszcza.

Na ulicy Feliksa Stamma 2 (zjazd z trasy 57 w kierunku Gdańska) znajduje się restauracja Z Ikrą. Jest czynna 7 dni w tygodniu (poniedziałek-czwartek 12:00 — 17:00, piątek-niedziela 12:00 — 18:00). Lokal publikuje swoje aktualizowane codzienne menu na Facebooku.

Pruszcz może poszczycić się restauracją biorącą udział w Kuchennych Rewolucjach. Bistro Zawijane (ul. Jana z Kolna 1, obok Tesco) przeszło metamorfozę w 2016 roku. Jest dostępna również cały tydzień (poniedziałek-sobota 12:00 — 22:00, niedziela 12:00 — 21:00). Bar Zacisze jawi się jako kolejna opcja zjedzenia obiadu. Przy ulicy Powstańców Warszawy 5 ugoszczą nas codziennie od 10:00 do 22:00. Tu tak samo, jak w przypadki restauracji Z Ikrą, jadłospis jest codziennie zmieniany i udostępniany z rana na profilu baru na Facebooku.

DK


Pozostałe