środa, 25 lutego 2026 21:35
Reklama
Reklama
Reklama

Święta, zakupy i szok przy kasie. Kto nam może zajrzeć do siatki?

Wielu mieszkańców kojarzy okres przedświąteczny nie tylko z wyczekiwanymi świętami Bożego Narodzenia, ale także z gorączką zakupów. Więcej klientów w sklepach oznacza także większą czujność pracowników tych obiektów względem potencjalnych złodziei. Zdarza się, że klient przy kasie jest proszony o okazanie zawartości swojej prywatnej torby czy siatki. Czy rzeczywiście prawo pozwala na takie przeszukiwanie?
Święta, zakupy i szok przy kasie. Kto nam może zajrzeć do siatki?

– Ostatnio zdarzyło mi się, że w sklepie kasjerka zajrzała do mojej siatki – mówi Czytelniczka. – Czy miała takie prawo? Czy to ochrona nie powinna tego zrobić? Jak to właściwie jest z tym przeszukiwaniem? Jakie prawa ma w takim momencie pracownik sklepu, a jakie klient? Bardzo proszę o wyjaśnienie.

O pomoc w odpowiedzi na to pytanie poprosiliśmy rzecznika konsumentów. – Pracownik sklepu, w tym kasjerka, nie ma prawa zaglądać bez zgody klienta do jego siatki – mówi Przemysław Szenrok, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Tczewie. – Prawo takie posiadają wyłącznie funkcjonariusze policji lub innych tego typu organów publicznych. Również takiego prawa nie posiadają pracownicy firmy ochroniarskiej. Kwestia ta wynika z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie mienia i osób oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony.

Skoro nawet ochroniarz bez zgody klienta nie może zajrzeć do jego siatki, to co mu wolno?

Odpowiedź znajdziesz w Gazecie Tczewskiej z 23 grudnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: -2°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama