środa, 25 lutego 2026 05:54
Reklama
Reklama
Reklama

Tak minął Tydzień Zakazanych Książek w MBP

W związku z obchodzonym w dniach od 27 września do 3 października 2015 roku Tygodniem Zakazanych Książek Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie przygotowała dla swoich czytelników wiele atrakcji, wśród nich między innymi wystawy książek, które w różnych okresach i z różnych powodów podlegały cenzurze państwowej bądź kościelnej.
Tak minął Tydzień Zakazanych Książek w MBP

Z racji tego, że na 29 września przypadał dodatkowo Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania biblioteka postanowiła połączyć oba te wydarzenia. We wtorek (29 września) w godzinach od 16.00 do 17.00 czytelnicy mieli zatem okazję wysłuchać fragmentów ocenzurowanych niegdyś pozycji. Wśród wybranych tytułów pojawiły się: Zniewolony umysł Czesława Miłosza, Folwark zwierzęcy George’a Orwella’a, Podróże Guliwera Jonathana Swifta, Szklany klosz Sylvii Plath, Szkarłatna litera Nathaniela Hawthorne’a oraz Mechaniczna pomarańcza Anthony’ego Burgessa.

Czytelnicy poznali powody dla których powyższe książki zostały zakazane. Dodatkową atrakcją były również ciekawostki dotyczące kontrowersyjnych pozycji. Obecni na spotkaniu dowiedzieli się między innymi dlaczego cenzurowany w Polsce Miłosz został okrzyknięty indonezyjskim bohaterem narodowym, jaki „wyrok” ciążył nad Burgessem w czasie pisania Mechanicznej pomarańczy oraz co dokładnie zarzucali Folwarkowi zwierzęcemu George’ a Orwella przedstawiciele religii islamskiej. Czytelnicy dowiedzieli się również, że niekiedy książki bywają oskarżane o „przestępstwa”, których w rzeczywistości nie popełniły, że nad niektórymi tekstami ciąży fatum okrajania oraz zmieniania oryginalnej treści, które ciągnie się za nimi od momentu pojawienia się na rynku wydawniczym aż po dziś dzień, a także, że za popieranie powieści uznanej przez radę szkolną za kontrowersyjną można stracić pracę.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Zgaszone światło oraz zapalone świece dodatkowo budowały właściwy nastrój. Po wysłuchaniu wybranych fragmentów czytelnicy obejrzeli przygotowane wcześniej wystawy, zapoznali się z listą zakazanych książek, historią cenzury w Polsce oraz na świecie, dowiedzieli się dodatkowo kiedy i w jakim znaczeniu po raz pierwszy użyto słowa cenzor, jak również czym był indeks ksiąg zakazanych i przez kogo został wprowadzony. Każda część wystawy zaprezentowanej w Filii nr 1 poświęcona została innej tematyce. Zaprezentowano literaturę podziemną, książki zakazane przez kościół oraz przez państwo, a także pozycje uznane za kontrowersyjne ze względów społeczno-obyczajowych. W bibliotece rozwieszone zostały również kartki z ciekawostkami na temat zakazanych książek. Natomiast wykorzystane w wystawach łańcuchy, kłódki, kraty oraz biało-czerwone taśmy dodatkowo przyciągały wzrok zebranych.

Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe zakładki z informacjami o zakazanych książkach. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Komentarze

Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rolTreść komentarza: Ryś - król kociewskich lasów. Oby się mnożył.Źródło komentarza: Jeden z dwustu: Wyjątkowy gość w Bukowinach uchwycony na nagraniuAutor komentarza: Bob sandersTreść komentarza: A Pan M.Morawiecki dawał w takiej sytuacji dotacje do opału. ale Tusk lepszy co?Źródło komentarza: Pellet drogi i praktycznie nie do zdobycia. „Jak tylko się pojawi, znika od razu”Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: A to terza będą jeździć do Gdyni do kinaŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: wolontariuszka chodzi w białych drewniakach na nogachTreść komentarza: To szkoda że zamykają kinoŹródło komentarza: Multikino w Sopocie ogłosiło zamknięcie!Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: Bardzo inspirujący artykuł 👍 Urządzanie małego salonu fryzjerskiego to spore wyzwanie, ale dobrze zaplanowana przestrzeń, ergonomiczne meble i jasna kolorystyka naprawdę potrafią zdziałać cuda. Świetnie, że zwrócono uwagę na funkcjonalność i komfort pracy – w małym salonie to podstawa. Przy kompletowaniu wyposażenia warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości meble, które nie tylko ładnie wyglądają, ale też są praktyczne na co dzień. Ciekawą bazą inspiracji i zakupów jest również 👉 https://getfull.pl, gdzie można znaleźć wyposażenie dobrze dopasowane także do niewielkich salonów.Źródło komentarza: Jak zaaranżować mały salon fryzjerski? Inspiracje i gotowe rozwiązania od polskiej marki Ayala
Reklama